Kryzys klimatyczny dotyka jeden z cudów natury - czy jest szansa na ratunek?

Kryzys może mieć różne wymiary. Najczęściej kojarzy się nam przede wszystkim z rynkami finansowymi. Jednak wielu naukowców informuje również o poważnych problemach w naszym klimacie. Skutkiem tych zmian ma być nowe zjawiska w Wielkiej Rafie Koralowej.

Kryzys klimatyczny dotyka jeden z cudów natury – czy jest szansa na ratunek?
Podaj dalej

Aktualnie trwa spór, czy zmiany klimatu, jakie obserwujemy na świecie, są efektem działań tylko i wyłącznie człowieka, a może zachodzą one również naturalnie. Naukowcy są podzieleni w tej sprawie, ponieważ nie do końca rozumiemy, jak funkcjonuje ekosystem, w jakim żyjemy. Jedno jest pewne, świat wokół nas zmienia się na naszych oczach. Widać to bardzo dobrze po tym, co w ostatnim czasie dzieje się w przyrodzie.

Kryzys klimatyczny i Wielka Rafa Koralowa

W świetle niedawnych raportów z Australii sytuacja Wielkiej Rafy Koralowej staje się coraz bardziej dramatyczna. Około trzy czwarte tej słynnej rafy doświadcza odbarwienia koralowców. To potwierdzają najnowsze dane opublikowane przez australijskie władze. Zjawisko to, znane jako bleaching, jest bezpośrednim wynikiem wzrostu temperatury wód oceanicznych. Sugeruje się, że przyczyną ocieplania się akwenów, są negatywne zmiany klimatu. Coraz częściej określane, jako kryzys klimatyczny.

Mechanizm odbarwienia koralowców

Odbarwienie koralowców jest procesem, podczas którego korale tracą swoje żywe kolory. Dzieje się tak, ponieważ  znikają z ich tkanek kolorowe glony zooxanthellae. Te symbiotyczne organizmy dostarczają koralom niezbędnych składników odżywczych i są kluczowe dla ich przetrwania. Wzrost temperatury wody powoduje, że korale wydalają te algi, tracąc tym samym źródło pożywienia i swoją barwność.

Globalny kryzys?

Problem odbarwienia koralowców nie jest tylko w Australii. Od lutego 2023 roku, podobne zjawiska opisano w przynajmniej 54 krajach i regionach na całym świecie. Zmiany klimatu uznaje się za główną przyczynę takich zjawisk w akwenach na całym świecie. Jak stwierdził Roger Beeden, główny naukowiec z Wielkiej Rafy Koralowej Marine Park Authority, klimatyczne wyzwania tego lata były wyjątkowo trudne dla ekosystemu rafy.

Australia – lato 2024

Czy to jest początek końca Wielkiej Rafy Koralowej?

Choć Wielka Rafa Koralowa wielokrotnie udowodniła swoją umiejętność adaptacji do zmian, to obecne wyzwania związane z kryzysami klimatycznymi, są dla niej największym zagrożeniem. Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i globalne działania na rzecz ochrony środowiska morskiego mogą doprowadzić do złagodzenia skutków zmian klimatycznych i ocalenia raf koralowych. Tylko poprzez zrozumienie skali problemu i wspólne globalne działania ochronimy te niezwykłe ekosystemy przed dalszymi uszkodzeniami.

źródło: www.reuters.com

Przeczytaj również