Jest większa od Ziemi, ale ukrywana przed ludźmi? Nowa planeta w układzie słonecznym

Układ Słoneczny ma przed ludzkością wiele tajemnic. Okazuje się, że trwają spekulacje, co do tego ile w naszym sąsiedztwie znajduje się planet. Jedna z nich ma być większa od Ziemi, cięższa i być daleko od nas.

Jest większa od Ziemi, ale ukrywana przed ludźmi? Nowa planeta w układzie słonecznym
Podaj dalej

Hipotezy mają to do siebie, że trzeba je potwierdzić lub obalić. Okazuje się, że w przypadku tego obiektu naukowcy przerzucają się argumentami i każda ze stron chce udowodnić swoje racje. Co wiemy obecnie na temat Planety Dziewiątej?

Wprowadzenie do hipotezy Planety Dziewiątej

W ostatnich latach astronomowie intensywnie debatują nad istnieniem tajemniczej Planety Dziewiątej. Hipotetycznego ciała niebieskiego w naszym Układzie Słonecznym. Teoria ta zyskała na popularności po publikacji w 2016 roku przez Mike’a Browna i Konstantina Batygina z California Institute of Technology. Ich analiza anomalii w orbitach obiektów transneptunowych wskazuje, że mogą one być efektem grawitacyjnego wpływu dużego, niewidocznego obiektu.

Dowody na istnienie nowej planety

Głównym dowodem sugerującym istnienie Planety Dziewiątej jest nietypowe zachowanie sześciu obiektów transneptunowych, które mają podobne parametry orbitalne. W modelach symulacyjnych Brown i Batygin wykazali, że prawdopodobieństwo przypadkowego wystąpienia takiej konfiguracji orbitalnej bez wpływu dodatkowej planety jest znikome. Sugeruje to, że obiekt o masie około 5-10 mas Ziemi może być odpowiedzialny za te anomalie. Jednak istnieje też kilka alternatywnych teorii, o których astronomowie mówią głośno.

teleskop jamesa webba rejestruje 19 galaktyk
teleskop jamesa webba rejestruje 19 galaktyk fot.NASA

Alternatywne teorie dotyczące „nowej Ziemi”

Choć hipoteza Planety Dziewiątej jest obecnie najbardziej popularna, istnieją też alternatywne wyjaśnienia. Niektórzy naukowcy proponują, że obserwowane zjawiska mogą być wynikiem akumulacji mniejszych obiektów. Razem tworzą efekt zbliżony do jednej dużej planety. Inne teorie sugerują możliwość istnienia dużej ilości pyłu kosmicznego czy nawet wpływów magnetycznych nieznanego pochodzenia, które mogłyby zakłócać orbity tych odległych obiektów.

Co jeśli Planeta Dziewiąta istnieje?

Odkrycie Planety Dziewiątej miałoby ogromne implikacje dla nauki o kosmosie. Potwierdzenie jej istnienia nie tylko rozszerzyłoby naszą wiedzę o Układzie Słonecznym. Również dostarczyłoby nowych informacji o jego historii i ewolucji. Może to wpłynąć na nasze rozumienie procesów powstawania planet oraz teorii dynamiki orbitalnej. Ponadto Planeta Dziewiąta mogłaby stanowić klucz do rozwiązania zagadki tzw. dysku rozproszonego – rejonu Układu Słonecznego bogatego w obiekty lodowe, którego struktura i pochodzenie pozostają dość tajemnicze.

Znaczenie dla przyszłych badań

Nieuchronnie, poszukiwania Planety Dziewiątej przyczyniają się do rozwoju technologii obserwacyjnych i metod badawczych. Misje takie jak nowe teleskopy kosmiczne i ziemskie, w tym nadchodzący Vera C. Rubin Observatory, mają za zadanie poszukiwanie bezpośrednich dowodów na istnienie tej planety. Ponadto, badanie dalszych rejonów Układu Słonecznego może przynieść niespodziewane odkrycia innych nieznanych dotąd obiektów.

Hipoteza Planety Dziewiątej to fascynujący rozdział w badaniach kosmicznych, który rzuca nowe światło na zrozumienie naszego kosmicznego sąsiedztwa. Niezależnie od ostatecznych wyników, już teraz przyczynia się do głębszego zrozumienia mechanizmów rządzących Układem Słonecznym, co jest nieocenionym wkładem w naukę astronomiczną.

źródło: sciencealert.com

Przeczytaj również