Do Ziemi dotarło światło z głębi wszechświata. Co o nim wiemy?

Kosmos jest pełny tajemnic. Nowoczesne technologie pozwoliły odkryć wyjątkowe światło. Do Ziemi dotarło ono z dalekiego wszechświata. Co o nim wiemy?

Do Ziemi dotarło światło z głębi wszechświata. Co o nim wiemy?
Podaj dalej

W przełomowym odkryciu, międzynarodowy zespół astronomów, wykorzystał dane z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (JWST). Odkrył jedne z najstarszych znanych galaktyk. Ich światło, które dotarło na Ziemię, oferuje unikalny wgląd w najwcześniejsze dni Wszechświata.

Do Ziemi dotarło wyjątkowe światło

Dwie galaktyki – UNCOVER z-13 i UNCOVER z-12, znajdują się w obszarze znanym jako Gromada Pandora (Abell 2744) w gwiazdozbiorze Rzeźbiarza. Światło, które do nas dotarło, jest około trzykrotnie starsze niż nasza planeta, co oznacza, że galaktyki te są oddalone od Ziemi o około 33 miliardy lat świetlnych.

Czego się dowiemy o wszechświecie?

Odkrycie tych galaktyk ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia procesów formowania się najwcześniejszych galaktyk. Światło z UNCOVER z-13 i UNCOVER z-12, które wędrowało przez miliardy lat, dostarcza informacji na temat wczesnych etapów ewolucji kosmosu.

Ziemia zyskuje przez nowy teleskop

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba odegrał decydującą rolę w tym odkryciu. Jest to najbardziej zaawansowany teleskop w historii, a jego zdolność do wykrywania światła z najdalszych zakątków Wszechświata umożliwiła identyfikację tych starożytnych galaktyk.

elon musk roskosmos spacex stacja kosmiczna deorbitacja
fot. pixabay

Ziemia spogląda w przeszłość

Badacze są zdania, że światło wyemitowane przez te galaktyki miało swoje początki, gdy Wszechświat miał zaledwie około 330 milionów lat. W czasie, gdy światło podróżowało do naszego kosmicznego obserwatorium, Wszechświat rozszerzał się. A to oznacza, że obecnie galaktyki te są znacznie bardziej oddalone od Ziemi.

Wyjątkowa budowa galaktyk

Niezwykle jest również to, że odkryte galaktyki różnią się od wcześniejszych odkryć. Gdzie poprzednie galaktyki wyglądały jak małe punkty, UNCOVER z-13 i UNCOVER z-12 mają nietypowe kształty. Jedna przypomina orzeszka ziemnego, druga zaś puszystą kulę. Te różnice mogą dostarczyć cennych informacji o procesach formowania i ewolucji galaktyk.

elon musk roskosmos spacex stacja kosmiczna deorbitacja
fot. pixabay

Zespół badawczy UNCOVER planuje dalsze badania tych i innych sygnałów świetlnych, aby lepiej zrozumieć wczesne etapy ewolucji Wszechświata. Odkrycie to otwiera nowe możliwości dla astronomii i może przyczynić się do głębszego zrozumienia historii kosmicznej.

Ziemia kontra wszechświat

Odkrycie galaktyk UNCOVER z-13 i UNCOVER z-12 to kolejny krok w naszej ciągłej podróży poznawczej. Przez okno czasu, jakim jest światło z tych dalekich galaktyk, otrzymujemy unikalną możliwość zrozumienia wczesnych etapów Wszechświata, co stanowi nieoceniony wkład w naukę o kosmosie.

Przeczytaj również