Spotify zmienia system płatności w urządzeniach z iOS. Ogromne zmiany po wejściu unijnej ustawy

7 marca 2024 roku wejdzie w życie nowa unijna ustawa o rynkach cyfrowych. Wtedy też możemy spodziewać się ogromnych zmian w Spotify. Aplikacja uruchomi bowiem własny system płatności dla użytkowników systemu iOS w Unii europejskiej. Usługa strumieniowego przesyłania muzyki twierdzi, że zakup poszczególnych planów będzie dużo prostszy i bardziej przejrzysty. 

Spotify zmienia system płatności w urządzeniach z iOS. Ogromne zmiany po wejściu unijnej ustawy
Podaj dalej

Spotify wprowadza własny system płatności 

Użytkownicy systemów iOS mogą spodziewać się dużych zmian w Spotify. Po wejściu w życie nowej ustawy, mieszkańcy Unii Europejskiej będą mogli kupić subskrypcję Premium lub przejść z planu indywidualnego na Duo lub Rodzinny od wewnątrz, przez samą aplikację. 

spotify-system-platnosci
fot. Freepik

Dziś Spotify nie pozwala użytkownikom płacić za subskrypcję za pośrednictwem systemu płatności Apple. Taka sytuacja ma miejsce od 2016 roku, a twórcy aplikacji od dawna głośno krytykują 30-procentowe opłaty, jakie producent iPhone’a pobiera od Spotify. 

W zeszłym roku twórcy aplikacji całkowicie przestali akceptować płatności Apple. W ten sposób mogą płacić tylko ci użytkownicy, którzy mieli wykupioną subskrypcję jeszcze przed 2016 rokiem. 

Teraz jednak twórcy aplikacji uruchomią własne płatności wewnątrz apki. Użytkownicy będą mogli zatem łatwo kupować audiobooki, również podczas przeglądania tytułów. Klienci będą obciążani kwotami za zakupy i nie będą musieli dopłacać na pokrycie prowizji Apple. Nowa unijna dyrektywa DMA zabrania takiej praktyki. 

spotify-system-platnosci
fot. Freepik

System będzie dużo bardziej przejrzysty 

Oprócz możliwości wdrożenia własnego systemu płatności wewnątrz aplikacji, Spotify będzie mogło umieszczać ceny także bezpośrednio przy przeglądaniu. W chwili obecnej użytkownicy nie mogą wykupić poszczególnych planów z poziomu aplikacji. 

Gdy zacznie obowiązywać nowa dyrektywa, aplikacja pokaże nam ceny swoich produktów. A użytkownicy będą mogli bezpośrednio z jej poziomu dokonać zakupów. 

Spotify: – To powinno być takie proste dla każdego naszego klienta na całym świecie. Ale jeśli mieszkasz poza niektórymi rynkami, w dalszym ciągu będziesz napotykać frustrujące przeszkody wynikające z absurdalnych zasad Apple. Dlatego programiści na całym świecie w dalszym ciągu zwracają się do innych rządów o przyjęcie własnych przepisów, takich jak DMA. 

Przeczytaj również