Gwiazdy muzyki zagrożone przez AI. Ponad 200 artystów podpisało się pod apelem w sprawie nadużyć

Sztuczna inteligencja powoli wdziera się we wszystkie dziedziny życia. AI jest obecne nie tylko tam, gdzie pojawiają się technologie, ale także tam, gdzie mamy do czynienia ze sztuką. Wiele platform i programistów wykorzystuje ją np. o tworzenia obrazów, czy obrazów. W związku z tym artyści czują się zagrożeni.

Gwiazdy muzyki zagrożone przez AI. Ponad 200 artystów podpisało się pod apelem w sprawie nadużyć
Podaj dalej

Ponad 200 ikon świata muzyki wystosowało apel do twórców AI

Dzięki sztucznej inteligencji wiele rzeczy wydaje się być prostsze. Ze zdolności AI korzystają maklerzy, dziennikarze, czy też zwykli użytkownicy Internetu. Są jednak i ciemne strony korzystania z dobroci sztucznej inteligencji. Dla wielu nieodpowiedzialne korzystanie z tej technologii oznacza utratę źródła dochodu.

Ponad 200 ikon muzyki znanych nam z czołowych miejsc na listach przebojów wystosowało list otwarty, w którym ostrzega przed niewłaściwym wykorzystaniem sztucznej inteligencji w branży muzycznej. Pod apelem, w którym stwierdza się, że nieodpowiedzialne użycie AI podważa sztukę tworzenia, podpisały się takie gwiazdy jak: Billie Eilish, Stevie Wonder, Nicki Minaj, Miranda Lamber, Peter Frampton, Katy Perry, Jon Bon Jovi i REM.

Artyści wypowiedzieli się przeciwko nadużywaniu sztucznej inteligencji (AI) w branży muzycznej. Według Artist Rights Alliance (ARA) niektóre platformy i programiści wykorzystują sztuczną inteligencję do sabotowania kreatywności i osłabiania pozycji artystów, autorów piosenek, muzyków i posiadaczy praw.

Artyści w liście otwartym przeciwko AI źródło: X(Twitter)

Dlaczego artyści czują się zagrożeni przez sztuczną inteligencję?

W apelu wystosowanym za pośrednictwem mediów społecznościowych czytamy:

„Sztuczna inteligencja, jeśli zostanie wykorzystana w sposób nieodpowiedzialny, stanowi ogromne zagrożenie dla ochrony naszej prywatności, naszej tożsamości, naszej muzyki i źródeł utrzymania” – piszą artyści w liście.

List otwarty artystów jest następstwem faktu, że niektóre z najpotężniejszych firm wykorzystywały pracę muzyków do szkolenia modeli AI. Rzecz jasna bez ich pozwolenia. Tego typu działanie ma na celu zastąpienie pracy ludzkich artystów ogromną ilością „dźwięków” i „obrazów” tworzonych przez sztuczną inteligencję. W efekcie nie pozostaje bez wpływu na dochody z tantiem artystów.

Dla pracujących muzyków i autorów tekstów, którzy czerpią z tworzenia dochód, AI w perspektywie czasu może się okazać zagrożeniem,  katastrofalnym w skutkach. Czytaj także:Sztuczna inteligencja będzie lepiej kontrolowana. Parlament Europejski przyjął „AI Act”

Artyści muzyczni wystosowali apel do twórców AI
Artyści muzyczni wystosowali apel do twórców sztucznej inteligencji za pośrednictwem ARA

Przeczytaj również