Która sieć ma najszybszy internet w Polsce? Zmiana na podium

Operatorzy telefonii komórkowej bardzo często w reklamach zwracają uwagę na to, jak szybki jest u nich internet. Klienci jednak słysząc to niemalże od każdego, można powiedzieć, że traktują to już po macoszemu. Warto jednak wiedzieć, jak wygląda pod tym względem prawdziwa rzeczywistość. Bo wbrew pozorom dla coraz większej ilości osób, stanowi to najbardziej istotny czynnik wybierając kartę SIM.

Która sieć ma najszybszy internet w Polsce? Zmiana na podium
Podaj dalej

Który operator komórkowy ma obecnie najszybszy internet?

Serwis SpeedTest zajmuje się regularnie prowadzeniem rankingu na temat szybkości internetu w Polsce wśród firm komórkowych. Powstaje on na podstawie pomiarów prowadzonych przez użytkowników, a więc należy uznać go za bardzo wiarygodny. Styczeń pod tym względem wysunął na prowadzenie nowego lidera, jeżeli chodzi o sieć 5G.

Pozycja Nazwa dostawcy Pobieranie [Mb/s] Wysyłanie [Mb/s] PING [ms] Testy
1 Orange Mobile 149,1 30,3 25 8 tys.
2 T-Mobile 135,7 28,1 24 13 tys.
3 Plus 128,6 21,5 26 11 tys.
4 Play Mobile 78,3 29,6 30 9 tys.
ustawa przepis przepisy telefon korzystanie z telefonu w trakcie jazdy mandat
Freepik

Tutaj zdecydowanym liderem do zawsze był Plus, ale doszło w końcu do zmiany. Firma ta oferowała najszybszy internet mobilny w sieci nowej generacji na dedykowanych częstotliwościach. Inni operatorzy byli zmuszeni na współdzielenie pasm z LTE. Od niedawna jednak Play, T-Mobile i Orange działają już na innych zasadach, a zmiany widać gołym okiem. Warto podkreślić również, że dane z Play nie są tutaj do końca wiarygodne, bowiem z ”mocnego 5G”, dane pochodzą tylko z ostatniego tygodnia.

Na niższych sieciach także zmiana lidera

W przypadku 3G, 4G i 5G tutaj także w ostatnim czasie dominował Plus – choć nieznacznie. Stracił on pozycję lidera na rzecz T-Mobile.

Pozycja Nazwa dostawcy Pobieranie [Mb/s] Wysyłanie [Mb/s] PING [ms] Testy
1 T-Mobile 62,4 15,2 26 77 tys.
2 Plus 55,1 12,5 35 66 tys.
3 Orange Mobile 53,6 13,8 28 79 tys.
4 Play Mobile 46,2 15,1 30 106 tys.

Trzeba jednak pamiętać, że powyższe dane i wyliczenia to średnie. Decydując się na wybór sieci pod żadnym względem nie można się tym kierować, bowiem szybkość internetu mobilnego zależy w dużej mierze od lokalizacji. Warto zatem sprawdzać takie informacje bądź korzystać z opinii innych osób.

Przeczytaj również