AI rośnie w siłę – ale jak to wszystko się skończy?
Pewien mężczyzna z Tajlandii twierdzi, że użył ChatGPT do wygenerowania liczb, które pozwoliły mu następnie wygrać na loterii. Patthawikorn Boonrin – bo o nim właśnie mowa, pochwalił się za pośrednictwem aplikacji TikTok, że wykorzystał chatbota AI opracowanego przez OpenAI do generowania liczb, które z kolei pozwoliły mu wygrać.
Jakim sposobem było to możliwe? Według Patthawikorn’a wystarczyło zadać sztucznej inteligencji kilka pytań z zakresu przedmiotowej loterii, a następnie podał cyfry, które padły w kilku ostatnich wygranych. Efekt? Taj wykorzystał zasugerowane przez AI liczby: 57, 27, 29 i 99, które pozwoliły wygrać mu równowartość 59 dolarów, czyli w przeliczeniu około 250 zł po aktualnym kursie.
Chociaż nagroda nie była duża, powiedział lokalnym mediom, że w przeszłości również wykorzystywał tę metodę i zamierza korzystać z niej dalej. Dodał również, że ChatGPT zasugerował mu, aby nie przykładał do niej zbyt dużej uwagi, ponieważ wygrana na loterii była bardziej kwestią szczęścia.
Boonrin planuje opowiadać o swoich doświadczeniach z wykorzystaniem ChatGPT do generowania liczb loterii na TikTok . Z pewnością zwróci na siebie jeszcze większą uwagę, jeśli zdobędzie kolejną, jeszcze bardziej okazaną wygraną. To z kolei może zapoczątkować dialog między właścicielami najpopularniejszych gier liczbowych, dotyczący szeroko pojętej etyki ChatGPT w tego typu loteriach.
Zawody, które jeszcze nie istnieją
Od czasu jego powstania w listopadzie 2022 r. pojawiło się już wiele opinii na temat etyki właśnie i problemów związanych z ChatGPT. Instytucje takie jak uczelnie wyższe zakazały korzystania z chatbota AI, zakładając, że może to zwiększyć plagiat i oszustwa na kampusach. W międzyczasie kilka branż, w tym między innymi dziennikarstwo, komunikacja, sztuka i technologia, przyjęło tę usługę z otwartymi ramionami.
Co będzie dalej i jak to wszystko się skończy, przekonamy się zapewne już w ciągu kilku najbliższych lat. Ciekawostką jest, że według naukowców w ciągu najbliższej dekady to nie ludzie będą kontrolować sztuczną inteligencję, a na odwrót. Co jednak jeszcze ciekawsze Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju szacuje, że aż 65 proc. dzieci rozpoczynających obecnie edukację będzie pracować w zawodach, które jeszcze nie istnieją.