Urządzenia mobilne towarzyszą nam na każdym kroku. Ale czy wiesz, jakie niosą ze sobą zagrożenia?

Smartfony, laptopy, tablety – towarzyszą nam dzisiaj praktycznie na każdym kroku. Kiedy jesteśmy w podróży, pomagają w utrzymywaniu kontaktu ze światem. Urządzenia mobilne mogą także stanowić bogate źródło informacji zarówno o nas, jak i naszych bliskich: zawierają listy kontaktów, zdjęcia, filmy, historię lokalizacji, dane medyczne i finansowe. Niezależnie od tego, czy planujemy zabrać je ze sobą w podróż służbową czy na wakacyjny wyjazd, dobrze jest zadbać o bezpieczeństwo danych. Dlatego właśnie w tym tekście omówimy absolutne podstawy bezpieczeństwa w urządzeniach mobilnych.

Urządzenia mobilne towarzyszą nam na każdym kroku. Ale czy wiesz, jakie niosą ze sobą zagrożenia?
Podaj dalej

Twoje dane są cenne. Zadbaj o ich bezpieczeństwo

  • Chroń urządzenia przed niepowołanym dostępem: Wymyśl i ustaw trudne do odgadnięcia hasło lub skorzystaj z możliwości jakie daje czytnik odcisku palca. Pomoże to dodatkowo chronić Twoje dane w przypadku kradzieży lub utraty urządzenia.
  • Świadomie wybieraj aplikacje: Nie instaluj aplikacji spoza oficjalnego sklepu, ani takich, które wyglądają podejrzanie. Zwracaj uwagę na komunikaty, w których jesteś proszony o przyznanie uprawnień. Lista kontaktów, historia lokalizacji i inne informacje na Twój temat są cenne – sam decyduj, czy i komu chcesz je udostępnić.
  • Widoczny/niewidoczny: Niektóre sklepy, centra usługowe i inne odwiedzane miejsca mogą wykorzystywać Wi-Fi i Bluetooth do rejestrowania Twojego położenia, gdy znajdziesz się w ich zasięgu. Wyłączaj wspomniane funkcjonalności, kiedy z nich nie korzystasz.
  • Uważaj na hotspoty Wi-Fi: Publiczne sieci bezprzewodowe bywają niebezpieczne. Kiedy jesteś do nich podłączony, przesyłane treści mogą być widoczne dla innych. Nie używaj ich w celu logowania się do ważnych serwisów, takich jak bankowość internetowa, konto pocztowe, czy serwisy społecznościowe. Korzystanie z tych usług poza domem będzie bezpieczniejsze, jeśli użyjesz własnego modemu komórkowego lub połączenia VPN.

Urządzenia zawsze aktualne

  • Zadbaj o aktualizacje: Podobnie jak komputery, również urządzenia mobilne bywają podatne na zagrożenia. Aktualizowanie na bieżąco systemu, przeglądarki internetowej, pakietu antywirusowego i innych wykorzystywanych aplikacji pomoże ochronić Cię przed atakami i szkodliwym oprogramowaniem.
  • Zachowaj porządek: Niektóre aplikacje wykorzystujemy jedynie tymczasowo, np. planując wakacyjną podróż. Odinstaluj te, z których już nie korzystasz. Poprawi to bezpieczeństwo Twojego urządzenia.

Przeczytaj również