Nowe zabezpieczenia przed niechcianymi smsami - czy to koniec z oszustwami?

Podejrzanie wyglądające wiadomości od oszustów z informacją np. o wysłanej paczce dostał chyba każdy, kto korzysta z telefonu komórkowego. Schemat działania cyberoszustów opiera się na masowej wysyłce wiadomości SMS z informacją o rzekomych problemach z dostarczeniem przesyłki. W ostatnim czasie, przestępcy podszywają się pod wizerunek Poczty Polskiej lub firmy InPost, aby wzbudzić w swoich potencjalnych ofiarach zaufanie. Następnie w wiadomości udostępniony jest link, po którego kliknięciu najpewniej stracimy oszczędności życia. Nic więc dziwnego, że ktoś w końcu postanowił coś z tym zrobić.

Nowe zabezpieczenia przed niechcianymi smsami – czy to koniec z oszustwami?
Podaj dalej

Jak donosi MC, przedsiębiorcy telekomunikacyjni świadczący usługi SMS podłączyli się do systemu telegraf.cert.pl. Służy on do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS, dzięki czemu blokowane będą oszukańcze wiadomości SMS, które są zgodne z przygotowanymi przez CSIRT NASK wzorcami.

unia europejska telefon smartfon bateria wymiana
Pixabay

Nowe zabezpieczenia przed niechcianymi smsami

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach (informujących np. o konieczności dopłaty do przesyłki lub zaległościach w rozliczeniach) pomiędzy nimi a CSIRT NASK, Policją oraz Prezesem UKE.

Nowe środki bezpieczeństwa opierają się na prostym założeniu. Na podstawie oszukańczych, phisingowych SMSów, m.in. zgłaszanych na numer 8080 zostanie opracowany wzorzec fałszywej wiadomości. Wzorce są przygotowywane przez ekspertów z zespołu CSIRT NASK i przesyłane do operatorów sieci komórkowych, którzy będą zobowiązani do wprowadzenie ich do swoich systemów.

Dzięki wprowadzanym blokadom na wiadomości z określonych kampanii, SMS-y będą blokowane już na etapie wysyłania i nie dotrą do odbiorców. Co więcej, jeśli odpowiedni wzorzec zostanie wcześniej zarejestrowany w systemie, cały proces będzie automatyczny i nie wymaga działań po stronie nas, użytkowników.

Przeczytaj również