Laptopy dla 4-klasistów objęte zakazem sprzedaży przez 5 lat. Rodzice podpiszą dokumenty i wybiorą jeden z dwóch wariantów

Wraz z początkiem nowego roku szkolnego uczniowie IV klas publicznych i niepublicznych szkół podstawowych otrzymają bezpłatne laptopy. Jest to wynik ustawy o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, która została podpisana 7 lipca przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Jak się jednak okazuje, przekazanie laptopów będzie wiązało się z pewnymi ograniczeniami dotyczącymi dysponowania sprzętem. Rodzice będą musieli podpisać też umowę i wybrać jeden z dwóch proponowanych wariantów.

Laptopy dla 4-klasistów objęte zakazem sprzedaży przez 5 lat. Rodzice podpiszą dokumenty i wybiorą jeden z dwóch wariantów
Podaj dalej

Laptopy dla uczniów już na start roku szkolnego

Podpisana przez Prezydenta Andrzej Duda ustawa o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli to bez wątpienia doskonała wiadomość dla uczniów. Wsparcie będzie polegać na wyposażeniu w laptopy uczniów IV klas publicznych i niepublicznych szkół podstawowych oraz uczniów publicznych i niepublicznych szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne, uczących się w klasach odpowiadających klasie IV szkoły podstawowej. Działanie będzie realizowane od roku szkolnego 2023/2024.

Zakupu laptopów co roku będzie dokonywał Minister Cyfryzacji. Następnie sprzęt będzie przekazywany rodzicom uczniów za pośrednictwem organu prowadzącego szkołę.

Podpisanie umowy i wybór wariantu

Należy jednak pamiętać, że sprzęt który dostaną 4-klasiści będzie objęty pewnymi ograniczeniami w przedmiocie dysponowania nim. Po pierwsze i najważniejsze – laptopa nie będzie można sprzedać przez 5 lat. Dodatkowo jak wynika z projektu rozporządzenia, w umowie trzeba też zgodzić się na okazanie komputera na wezwanie w siedzibie szkoły, do której uczęszcza uczeń klasy objętej wsparciem przedmiotu umowy. Z laptopa nie wolno również usuwać znaków graficznych, naklejek i innych symboli identyfikujących urządzenie.

W tym miejscu dochodzi jeszcze wybór wariantu – komputer uczeń może dostać na własność lub pożyczyć od szkoły. Należy pamiętać, że przyjęcie laptopa na własność jest całkowicie dobrowolne, a jeśli rodzic ma takie życzenie, może go odmówić. W takim przypadku sprzęt pozostanie własnością placówki oświatowej, użyczony tylko uczniowi.

Co jeśli złamiemy zasady umowy?

Najśmieszniejsze jest jednak to, że złamanie umowy nie wiąże się z żadnymi karami (przynajmniej na razie). A to dlatego, że ustawa nie zawiera żadnych rozwiązań mówiących jakie konsekwencje miałyby grozić rodzicowi za niewykonanie warunków umowy.

– Za niedotrzymanie postanowień umowy nie przewidziano żadnych kar, w związku z czym rodzicowi może grozić odpowiedzialność odszkodowawcza w kwocie do wartości przekazanego laptopa – powiedział dla portalu prawo.pl Andrzej Zorski, adwokat, wspólnik w Pilawska Zorski Adwokaci. 

 

Przeczytaj również