Komisja Europejska oficjalnie nałożyła karę na Apple. To trzecia największa grzywna w historii

Po miesiącach spekulacji Komisja Europejska oficjalnie nałożyła na Apple karę, która jest znacznie wyższa, niż początkowo oczekiwano. Apple musi zapłacić 1,8 miliarda euro (1,95 miliarda dolarów) za ograniczenie alternatywnych aplikacji do strumieniowego przesyłania muzyki w App Store. To pierwsza kara UE nałożona na Apple i trzecia co do wielkości w historii. Jest to wynik dochodzenia wszczętego pierwotnie w 2020 r. w następstwie złożonej przez Spotify skargi, w której zarzucono Apple stosowanie praktyk o nieuczciwej konkurencji.

Komisja Europejska oficjalnie nałożyła karę na Apple. To trzecia największa grzywna w historii
Podaj dalej

Komisja ogłosiła, że ​​„Apple zakazuje twórcom aplikacji do strumieniowego przesyłania muzyki pełnego informowania użytkowników iOS o alternatywnych i tańszych usługach subskrypcji muzyki dostępnych poza aplikacją oraz dostarczania jakichkolwiek instrukcji dotyczących subskrybowania takich ofert”. Praktyka ta jest nielegalna w świetle unijnych przepisów antymonopolowych.

Kara „wystarczająco odstraszająca”

Dochodzenie wykazało, że Apple zakazał twórcom aplikacji informowania użytkowników o cenie jakichkolwiek subskrypcji w Internecie lub różnicy w cenie między zakupami w aplikacji i zakupami zewnętrznymi. Firma uniemożliwiła także programistom umieszczanie informacji lub linków do alternatywnych stron zakupu subskrypcji na swoich stronach internetowych lub w wiadomościach e-mail. Komisja stwierdziła, że ​​działania Apple „doprowadziły również do szkody niemajątkowej”. W tym aspekcie chodzi natomiast o możliwe „frustracje” użytkowników związane z brakiem możliwości korzystania z tańszych usług.

Wiadomość ta jest następstwem plotek, które pojawiły się w lutym. Wtedy spekulowano, że gigant z Cupertino zostanie ukarany grzywną w wysokości 500 milionów euro (542,6 miliona dolarów) za politykę antymonopolową App Store – czyli mniej niż jedną trzecią ostatecznej kwoty. Komisja Europejska twierdzi, że ustaliła karę na poziomie 1,8 miliarda euro jako „wystarczająco odstraszającą”, aby uniemożliwić Apple powtórzenie swoich działań. Apple planuje jednak odwołać się od tej decyzji.

Przeczytaj również