„Polacy w Kosmosie” - pierwszy odcinek nowej serii TVP Nauka już jutro

3 lutego o godzinie 16:30 na kanale TVP nauka zostanie wyemitowany pierwszy odcinek serii dokumentalnej „Polacy w Kosmosie” Jest to cykl opowiadający o wkładzie polskich naukowców w badania przestrzeni kosmicznej. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki.

„Polacy w Kosmosie” – pierwszy odcinek nowej serii TVP Nauka już jutro
Podaj dalej

Nie tylko Mirosław Hermaszewski

Paliwo do lądownika Eagle, wysokowydajna pompa paliwowa dla rakiety Saturn V, mieszanka, którą oddychali astronauci podczas misji Apollo, Lunar Roving Vehicle, instrument do rentgenowskich obserwacji Słońca, a także dziesiątki przyrządów dla sond kosmicznych wysłanych w stronę Marsa, Jowisza czy Słońca – to tylko niektóre z osiągnięć polskich inżynierów uczestniczących w podboju Kosmosu. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak wielki wkład wnieśli Polacy w tworzenie technologii kosmicznych. Przy programie Apollo konkurowały nawet dwie ekipy naukowców pochodzących z Polski. Łazik księżycowy to także dzieło naszego rodaka. Obecnie bardzo aktywnie działamy w ramach przełomowej misji JUICE (Jupiter Icy Moon Explorer), a wkrótce prawdopodobnie drugi Polak w historii poleci w Kosmos. – czytamy w opisie nowej serii.

fot.: pixabay

„Polacy w Kosmosie”

Cykl składa się z 8 filmów dokumentalnych, opowiadających historie osób o polskich korzeniach, które poświęciły swoje życie nauce i przyczyniły się do podróży człowieka w nieznane. W serii prezentowane są unikalne materiały, niektóre z nich publikowane po raz pierwszy, dotyczące udziału Polski i naukowców polskiego pochodzenia w najbardziej spektakularnych programach eksploracji Kosmosu.

Seria będzie emitowana na antenie TVP Nauka w kolejne soboty i niedziele lutego o godz. 16:30:

  • 3 lutego – Mały krok dla człowieka
  • 4 lutego – Epoka wahadłowców
  • 10 lutego – Program Apollo
  • 11 lutego – księżycowy samochód godz. 16:30
  • 17 lutego – Układ słoneczny
  • 18 lutego – Polskie rakiety
  • 24 lutego – Dom na orbicie
  • 25 lutego – Polski kosmonauta

Przeczytaj również