Google pomoże zapobiegać powodziom na świecie. Mają na to doskonały patent

Google ogłosiło właśnie, że wykorzysta sztuczną inteligencję do skutecznego przewidywania powodzi – w niektórych przypadkach nawet z siedmiodniowym wyprzedzeniem. Pierwsze próby przebiegły niemal idealnie, a ich wyniki zostały opublikowane w cenionym czasopiśmie naukowym Nature. To bez wątpienia doskonała informacja, ponieważ powodzie są najczęstszą klęską żywiołową na całym świecie. Każdy więc system wczesnego ostrzegania jest obecnie na wagę złota.

Google pomoże zapobiegać powodziom na świecie. Mają na to doskonały patent
Podaj dalej

Nawet 7 dni

Powodzie są bardzo trudne do przewidzenia, ponieważ większość rzek nie posiada mierników przepływu. Google poradziło sobie z tym problemem, szkoląc modele uczenia maszynowego z wszelkiego rodzaju istotnych danych, w tym wydarzeń historycznych, odczytów poziomu rzek, odczytów wysokości terenu itp. Następnie firma wygenerowała specjalne mapy i przeprowadziła „setki tysięcy” symulacji w każdej lokalizacji. Ta kombinacja pozwoliła modelom dokładnie przewidzieć nadchodzące powodzie.

fot.: pixabay

Google ma nadzieję wykorzystać wyżej wymienione techniki, aby ostatecznie rozwiązać problem w skali globalnej. Chociaż firmie udało się przewidzieć niektóre powodzie z siedmiodniowym wyprzedzeniem, średnia wyniosła około pięciu dni, co dalej jest doskonałym wynikiem. W tym czasie służby większość krajów na świecie są w stanie przygotować się do walki z wielką wodą. Będą mogły też odpowiednio wcześniej ewakuować ludność i zwierzęta z zagrożonych terenów.

Co dalej?

Google zapowiedziało już, że będzie nadal badać potencjał uczenia maszynowego do tworzenia lepszych modeli prognozowania powodzi.  Firma nawiązała nawet współpracę z naukowcami akademickimi, aby poprawić pracę opartą na sztucznej inteligencji. Ma to finalnie zaowocować „globalną, kompleksową platformą prognozowania powodzi”.

 

Przeczytaj również