Będzie bezpieczniej w przejazdach na aplikacje. Od dziś w przepisach zmieniło się wszystko - kary nawet do 1 mln zł

W ostatnim czasie w mediach tradycyjnych i społecznościowych sporo mówi się o kwestiach bezpieczeństwa w przejazdach na aplikację. Na szczęście firmy, oferujące tego typu usługi transportowe cały czas wprowadzają nowe rozwiązania, których celem ma być zwiększenie bezpieczeństwa klientów. Teraz nad tematem szeroko pojętego bezpieczeństwa a aplikacjach takich jak np. Uber, Free Now czy Bolt pochyliło się Ministerstwo Cyfryzacji. I tak oto od 1 października w taksówkach tego typu będziemy mogli poczuć się jeszcze bezpieczniej. Zmieni się naprawdę sporo.

Będzie bezpieczniej w przejazdach na aplikacje. Od dziś w przepisach zmieniło się wszystko – kary nawet do 1 mln zł
Podaj dalej

Dokładna weryfikacja tożsamości potencjalnych kierowców, ich uprawnień do kierowania pojazdem oraz niekaralności – to tylko niektóre nowe obowiązki firm oferujących przejazdy zamawiane przez aplikacje. Ale to nie koniec istotnych zmian w przepisach. Dodatkowo, do 1 października br. wszystkie firmy pośredniczące w przewozie osób muszą przeprowadzić weryfikację wszystkich kierowców, którym zlecają przewozy, a których zatrudnili przed wejściem w życie nowych przepisów.

Główne zmiany w przejazdach na aplikacje:

  • Każdy potencjalny kandydat na kierowcę będzie musiał osobiście stawić się w firmie, jeszcze przed rozpoczęciem współpracy i zleceniem pierwszego przewozu,
  • Firma ma obowiązek potwierdzić tożsamość kandydata (zrobić zdjęcie), sprawdzić uprawnienia oraz niekaralność,
  • Od 17 czerwca 2024 r. wszyscy, którzy będą chcieli pracować jako kierowcy w firmach świadczących usługi przewozu osób, będą musieli mieć polskie prawo jazdy,
  • Podmioty świadczące przewóz osób będą mogły przechowywać wizerunek twarzy swoich kierowców.

Ogromne kary za złamanie przepisów

Jak podkreśla Ministerstwo Cyfryzacji, ustawa zaostrza również kary. Nawet do 1 mln zł może wynieść grzywna dla przedsiębiorców pośredniczących w przewozach oraz dla osób wykonujących przewóz za naruszenie obowiązków przewidzianych ustaw. W ustawie przewidziano szereg naruszeń, które będą karane. Mowa tutaj np. o prowadzeniu pośrednictwa przy przewozie osób bez wymaganej licencji w tym przypadku grozi grzywna w wysokości 500 000 zł. Z kolei za za nieokazanie i nieudostępnienie do kontroli urządzenia, na którym zainstalowana jest aplikacja mobilna, kara wyniesie 12 000 zł.

MINISTERSTWO CYFRYZACJI

 

 

Przeczytaj również