Apple dostanie 500 mln Euro kary od Unii Europejskiej? Wszystko przez spór ze Spotify

Według Financial Times, Apple może zostać ukarana grzywną w wysokości około 539 milionów dolarów (500 milionów euro). Wszystko przez spór ze Spotify.

Apple dostanie 500 mln Euro kary od Unii Europejskiej? Wszystko przez spór ze Spotify
Podaj dalej

W publikacji powołującej się na pięć anonimowych źródeł posiadających wiedzę w tej sprawie, podano, że Komisja Europejska ogłosi swoje orzeczenie na początku przyszłego miesiąca. Kara w wysokości 539 milionów dolarów ma być nałożona przez UE, ale to nie koniec problemów Apple. Do tego dochodzi bowiem również zakaz stosowania rzekomych antykonkurencyjnych praktyk App Store w zakresie usług strumieniowego przesyłania muzyki.

Śledztwo wynika ze skargi antymonopolowej złożonej przez Spotify w 2019 r. i koncentruje się na zasadach App Store, które w tamtym czasie uniemożliwiały programistom kierowanie klientów do alternatywnych opcji subskrypcji poza aplikacją, które mogłyby być tańsze. W tym miejscu należy przypomnieć, że Apple pobiera obecnie od największych developerów (w tym Spotify) opłatę w wysokości 30% za korzystanie ze swojego systemu.

W wyniku tego Apple wprowadziło później w USA nowy zestaw zasad, które pozwolą klientom subskrybować usługi bez korzystania z systemu App Store, ale firma i tak będzie pobierać prowizję, wynoszącą do 27%. Według FT Komisja w orzeczeniu uzna, że Apple złamało unijne prawo antymonopolowe.

Nie tylko Apple

Spotify sprzeciwił się również zasadom Google Play Store, które również pobierają procentową opłatę za zakupy. Ale w zeszłym roku Spotify i Google ogłosiły wieloletnią umowę, która da użytkownikom, którzy pobrali aplikację Spotify na Androida ze sklepu Google Play, możliwość płacenia za pomocą systemu płatności Spotify lub Google Play Billing.

Przeczytaj również