Niebezpieczeństwo w Twoim telefonie. Sprawdź uprawnienia aplikacji i wyłącz moduły śledzące

Każdy użytkownik telefonu komórkowego posiada w nim szereg różnych aplikacji. Szereg z nich śledzi każdy jego ruch. Dlaczego warto sprawdzać i ograniczać ich uprawnienia wyjaśniamy poniżej.

Niebezpieczeństwo w Twoim telefonie. Sprawdź uprawnienia aplikacji i wyłącz moduły śledzące
Podaj dalej

Jak wykryć moduły śledzące i ograniczyć ich działanie?

Niektóre aplikacje mogą być naprawdę niebezpieczne dla Twojego telefonu komórkowego. Dlatego warto sprawdzać ich uprawnienia już w momencie, kiedy je instalujemy. Jeśli zaś tego nie robiłeś warto, żebyś zajrzał do panelu aplikacji, żeby wśród nich te, których wachlarz uprawnień może wzbudzić podejrzenia.

Jak wiadomo, nie wszystkie aplikacje śledzą użytkownika, po to, by go szpiegować. Na przykład nawigacja potrzebuje dostępu do funkcji lokalizacji, a aplikacja do zdjęć musi mieć dostęp do aparatu. Są jednak takie aplikacje, które wykonując prostą czynność, wymagają całego szeregu uprawnień.

warto sprawdzać i ograniczać ich uprawnienia aplikacji w telefonach
warto sprawdzać i ograniczać uprawnienia aplikacji w telefonach fot. freepik

Jak znaleźć te aplikacje i wyeliminować zbyt daleko idącą inwigilację?

Warto wiedzieć, że nie chodzi tylko o liczbę uprawnień, jakie otrzymują aplikacje. Te spełniające wiele funkcji zwykle potrzebują większych uprawnień.

Najlepiej sprawdzić uprawnienia aplikacji podczas wybierania je w Sklepie Play. Jeśli prosta aplikacja wymaga dostępu do Twojej lokalizacji, karty SD, dostępu do książki telefonicznej i wielu innych praw dostępu, często służy to wyłącznie analizie danych, bo sama aplikacja nie potrzebuje wszystkich tych danych, aby działać.

Użytkownicy Androida mogą znaleźć uprawnienia każdej aplikacji wybierając zakładkę „Bezpieczeństwo i prywatność” w telefonie,  a następnie sekcję „Prywatność” w Ustawieniach. Wtedy zobaczymy, które aplikacje korzystały z dostępu do lokalizacji, kamery lub mikrofonu w ciągu ostatnich 24 godzin. Kolejnym dotknięciem można wyświetlić listę wykorzystania innych uprawnień. Na przykład, jeśli chcesz wiedzieć, która aplikacja, jakie ma uprawnienia, możesz to zrobić w dwojaki sposób:

Klikając na Menedżera uprawnień w ustawieniach w sekcji „Bezpieczeństwo i prywatność”, sprawdzisz od A do Z jakie aplikacje z czego korzystają. Na przykład wybierając aparat, zobaczymy, jakie aplikacje uzyskały zezwolenie na dostęp do kamery na zawsze, podczas korzystania z aplikacji albo wcale go nie mają.

Można także skorzystać z zakładki „Aplikacje” znajdującej się w Ustawieniach. Wtedy łatwo można sprawdzić i zrobić przegląd, z jakich uprawnień korzysta np. Orlen Vitay.

uprawnienia aplikacji Orlen Vitay
uprawnienia aplikacji Orlen Vitay w aplikacji internetowej Exodus Privacy

Jak cofnąć uprawnienia?

Można to zrobić nawet już po zainstalowaniu aplikacji. Raz przyznane uprawnienia możesz cofnąć w bardzo prosty sposób. Po prostu odznaczając tę opcję, która nam się nie podoba. Dodatkowo można wybrać inne opcje. Na przykład takie jak „Zawsze zezwalaj”, „Zezwalaj na dostęp tylko podczas korzystania z aplikacji”, „Pytaj mnie za każdym razem” lub „Nie zezwalaj”. Jeśli chodzi o dostęp do lokalizacji, nadal istnieje możliwość korzystaniu z „dokładnej lokalizacji” lub tylko z przybliżonej lokalizacji.

Przydatną usługą, którą szczegółowo analizuje aplikacje, jest aplikacja internetowa Exodus Privacy. Dzięki niej można uzyskać wiedzę na temat tego, jakich uprawnień wymagają aplikacje. Dowiemy się także  jakiego rodzaju moduły śledzące w nich zainstalowano.

Aby rozpocząć taką analizę, wystarczy ją kliknąć tutaj wpisać wyszukiwane hasło lub nazwę aplikacji i kliknąć napis Let’s go w przeglądarce internetowej. W widoku szczegółowym można dodatkowo uzyskać informacje, co robi każdy tracker. Warto wiedzieć, że niektóre z nich są używane w przypadku awarii aplikacji. Znajdą się jednak takie, na które można oceniać bardziej krytycznie. Exodus Privacy może być w tym pomocny. W przypadku gdy mamy wątpliwości lepiej zrezygnować z takich aplikacji. NIE PRZEGAP: Aktualizacja dla urządzeń Samsung generuje problem z tylnym aparatem. Lepiej jej nie instaluj

Przeczytaj również