Android 15 wiele zmieni w twoim smartfonie. Google pracuje nad obsługą „NfcCharging”.

Ładowanie bezprzewodowe stało się integralną częścią usług obsługiwanych przez wiele nowoczesnych smartfonów wyposażonych w system operacyjny Android. Jednak nie wszyscy takie posiadają. Jeśli twojego smartfona nie da się w ten sposób naładować, to mamy dla ciebie dobrą wiadomość.

Android 15 wiele zmieni w twoim smartfonie. Google pracuje nad obsługą  „NfcCharging”.
Podaj dalej

Nowe rozwiązanie przyniesie Android 15

Usługę ładowania bezprzewodowego dodano do standardu Qi kilka lat temu. Komunikację bliskiego zasięgu oferuje się obecnie w wielu urządzeniach, co pozwala na wygodne przekazywanie energii innym urządzeniom. Od stolików do kawiarni po deski rozdzielcze samochodów – podkładki ładujące znajdziemy dzisiaj niemal wszędzie. Jeśli posiadasz kompatybilnego smartfonu, wystarczy, że umieścisz go w oznaczonym miejscu. A co, jeśli nie masz takiej możliwości?

Ci, którzy nie mają w swoich smartfonach opcji ładowania bezprzewodowego, będą mogli skorzystać z nowego rozwiązania, jakie ma przynieść Android 15.

W przypadku Androida 15 ładowanie bezprzewodowe ma się radykalnie zmienić. Obecny standard Qi przoduje na rynku, ale nowy system operacyjny ma w zanadrzu innowacyjną alternatywę: bezprzewodowe ładowanie przez NFC.

Z pierwszej wersji beta systemu wynika, że Google poświęca wiele uwagi tej technologii.

Android 15 z nową opcją ładowania bezprzewodowego NFC
Android 15 z nową opcją ładowania bezprzewodowego NFC Charging?

Google uczyni tę funkcję dostępną w swoim systemie operacyjnym

Bezprzewodowe ładowanie w Androidzie 15 oparte na funkcji ładowania NFC oferuje moc tylko do jednego wata. W efekcie taki transfer energii oznacza, że ​​ładowanie NFC wydaje się znacznie wolniejsze w porównaniu do ładowarek Qi.

Nie jest tajemnicą, że możliwość skorzystania z technologii NFC do ładowania bezprzewodowego może się okazać bardzo przydatna w sytuacjach, w których wygoda jest ważniejsza niż sama prędkość ładowania. Tylko czy jest to praktyczne rozwiązanie, jeśli na rynku mamy bardziej praktyczne i efektywne metody ładowania? Jeśli chodzi o mniejsze urządzenia tj. słuchawki douszne, rysiki, smartwatche i tagi trackerów na pewno będzie przydatne.

Kod, który wskazuje na dodanie obsługi „NfcCharging” w Androidzie 15 Beta 1, dostrzegliśmy w publikacji  Android Authority. Biorąc pod uwagę, że ostatnio mówi się o ładowaniu NFC w urządzeniach AOSP, jest jasne, że Google pracuje nad tą technologią.

Do tej pory przeszkodą do udostępniania użytecznej funkcji był brak obsługi platform ze strony głównych systemów operacyjnych, takich jak Android. Nadchodząca aktualizacja Androida 15, która przygotowuje się do dodania obsługi bezprzewodowego ładowania NFC, może utorować drogę do wejścia na rynek wielu akcesoriów obsługujących WLC.

Przeczytaj również