Kiedy odbędzie się Eurowizja? Polskę reprezentowała będzie artystka, o której wiele osób nie słyszało

Eurowizja, a raczej dokładniej Konkurs Piosenki Eurowizji, to impreza, która co roku budzi ogromne zainteresowanie i jeszcze większe kontrowersje. Wydarzenie ma swoich fanów, ale ma też krytyków, którzy nie zostawiają suchej nitki na show twierdząc chociażby, że nie chodzi tam już o muzykę, a o poprawność polityczną i różnego rodzaju ideologie. Kiedy odbędzie się Eurowizja w tym roku i kto będzie reprezentował Polskę?

Kiedy odbędzie się Eurowizja? Polskę reprezentowała będzie artystka, o której wiele osób nie słyszało
Podaj dalej

Kiedy odbędzie się Eurowizja w 2024 roku?

Eurowizja budzi ogromne kontrowersje. Wywołuje emocje – zarówno te pozytywne, jak i negatywne. Chyba na zawsze zapamiętam uczucia, jakie towarzyszyły mi w 2009 roku podczas występu Norwega Alexandra Rybaka ze swoją piosenką Fairytale. Nawet kiedy teraz sobie o tym pomyślę, mam ciarki na ciele. Zresztą nikt przed Rybakiem ani po jego zwycięstwie (do czasu zmiany systemu przyznawania punktów) nie wygrał Konkursu Piosenki Eurowizji z tak potężnym wynikiem. To było coś niezwykłego… Wiele było takich występów, które na zawsze zapadną w pamięci. Legendarnych.

eurowizja luna
Eurowizja – występ zespołu Maneskin | fot. Eurovision Song Contest | YouTube

Często jednak wybory były mniej lub bardziej kontrowersyjne. Eurowizja bardzo często dotyka różnego rodzaju problemów – w tym tych mniejszości, tematów tabu i tak dalej. Nie wszystkim się to podoba. Wszyscy pamiętamy występ Conchity Wurst w Kopenhadze w 2014 roku. Pamiętamy też nastroje, które towarzyszyły konkursowi w 2022 roku. Jakkolwiek by to nie zabrzmiało – każdy wiedział, że wygra Ukraina. Krytycy często podkreślają, że są takie przypadki, w których piosenka jest nieistotna, a najważniejsza jest idąca za nią historia, opowieść, czy ideologia. Nie mnie to oceniać.

Kto będzie reprezentował Polskę na Eurowizji?

Kiedy w 2022 roku konkurs wygrała Ukraina, oczywistym było, że nie zorganizuje ona konkursu w kolejnym roku. Prawa do organizacji otrzymała Wielka Brytania, a konkurs odbył się w Liverpoolu. Tam zwyciężyła Loreen, co oczywiście sprawiło, że automatycznie prawa do organizacji kolejnego finału otrzymała Szwecja. Impreza odbędzie się w Malmo Arena w Malmo. Półfinały zaplanowano na dni 7 i 9 maja, zaś finał odbędzie się 11 maja.

eurowizja luna
Luna | fot. Eurovision Song Contest | YouTube

Po losowaniu, które odbyło się 30 stycznia, wiemy już, że Polska wystartuje w pierwszym półfinale. W wyniku preselekcji jasnym stało się, że do Szwecji pojedzie Luna z piosenką The Tower. Jeśli chodzi o moją prywatną opinię, to były przynajmniej dwie piosenki, które podobały mi się w tych preselekcjach nieco bardziej. I o wiele bardziej pasowały mi na polskie przedstawicielstwo w tak specyficznym konkursie, jakim jest Eurowizja. No cóż. Jurorzy wybrali inaczej. I niektórzy internauci nie kryli rozczarowania w związku z tym faktem. Natomiast powiedzmy sobie szczerze, że The Tower też wpada w ucho i jest to całkiem przyjemna piosenka.

Kim jest Luna?

Wiele osób zadaje sobie aktualnie właśnie takie pytanie – kim jest Luna? Aleksandra Katarzyna Wielgomas urodziła się w 1999 roku w Warszawie. Jest absolwentką szkoły muzycznej w Grodzisku Mazowieckim. Jej ojcem jest Andrzej Wielgomas, założyciel firmy Dawtona. Według ekspertów Luna może liczyć na awans do finału konkursu, ale co później? Eksperci raczej są zgodni co do tego, że Polka powinna uplasować się w drugiej dziesiątce konkursu. Nieco większe szanse dawano głównej kandydatce do występu na Eurowizji, czyli Justynie Steczkowskiej.

Przeczytaj również