W tych krajach TikTok jest zakazany. Powinno być tak w Polsce?

TikTok jest obecnie przedmiotem dyskusji w USA. Administracja Joe Bidena rozważa zakaz tej aplikacji. Tymczasem okazuje się, że podobne regulacje funkcjonują w innych krajach. Czy taki zapis powinien znaleźć się również w Polsce?

W tych krajach TikTok jest zakazany. Powinno być tak w Polsce?
Podaj dalej

Aplikacje mają za zadanie przyciągać uwagę użytkowników. Im więcej pozytywnych emocji dostarczają, tym częściej chcemy do nich zerkać. TikTok jest w czołówce pobieranych aplikacji na świecie. Potrafi być źródłem informacji, rozrywki, a także przyczyną uzależnienia.

Globalna reakcja na zagrożenia związane z TikTok

W ostatnich miesiącach Stany Zjednoczone przewodzą globalnej dyskusji na temat bezpieczeństwa i wpływu TikToka na społeczeństwo. Ostrzeżenia przed możliwym zakazem funkcjonowania aplikacji w USA po raz kolejny podkreślają poważne obawy dotyczące prywatności i wpływu tej platformy na zdrowie psychiczne. Jednak USA to nie jedyny kraj, w którym rośnie niepokój związany z chińską aplikacją społecznościową.

Skupienie w cieniu aplikacji

Jednym z głównych zarzutów wobec TikToka jest jego wpływ na zdolność skupienia uwagi, zwłaszcza u dzieci i młodzieży. Badania pokazują, że aplikacja może prowadzić do nadmiernego zaangażowania i uzależnienia, co zakłóca funkcjonowanie młodych ludzi w codziennym życiu i szkole. Europa, stosując akt o usługach cyfrowych (DSA), stara się ograniczyć szkodliwe praktyki i zabezpieczyć najmłodszych użytkowników przed negatywnymi konsekwencjami cyfrowego świata.

TikTok – zakazy i ograniczenia na całym świecie

Pierwsze kroki w kierunku zablokowania TikToka podjęły Indie w 2020 roku po konflikcie z Chinami, a ich śladem poszły inne kraje, takie jak Afganistan, Iran oraz rejony Kirgistanu, Uzbekistanu, Nepalu i Somalii. Uzasadniały swoje decyzje troską o bezpieczeństwo narodowe lub moralność publiczną.

fot. pixabay

W Europie i Ameryce Północnej rozwiązania są bardziej zróżnicowane i często dotyczą specyficznych sektorów. Na przykład w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, a także w Australii, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Norwegii, Danii i na Łotwie wprowadzono zakazy instalowania TikToka na urządzeniach służbowych przez pracowników rządowych.

TikTok na politycznym froncie

Mimo rosnących kontrowersji, niektórzy politycy nadal widzą w TikToku wartościowe narzędzie do komunikacji. Szczególnie z młodszymi wyborcami. W Niemczech partie rządzące są podzielone w kwestii regulacji aplikacji, choć nie brakuje głosów nawołujących do zdecydowanych kroków, jak całkowity zakaz.

Przyszłość TikToka w globalnej perspektywie

Debata na temat TikToka symbolizuje szerszy spór dotyczący roli, jaką duże platformy cyfrowe odgrywają w społeczeństwie. Niezależnie od tego, czy chodzi o bezpieczeństwo danych, wpływ na zdrowie psychiczne czy potencjalne zagrożenia dla demokracji. TikTok jest areną walki o to, jak nowoczesne technologie powinny być regulowane w skali globalnej. Przyszłość tej aplikacji i jej obecność na światowym rynku stoi pod znakiem zapytania.

W Polsce na tę chwilę brakuje społecznej dyskusji na temat mediów oraz ich wpływu na dzieci i młodzież. Być może prawne regulacje podobne do zakazu kupowania energetyków przez młodzież poniżej 18 roku życia, mają sens w przypadku TikToka. W dłuższej perspektywie chodzi o dobro najmłodszych.

źródło: www.dw.com

Przeczytaj również