Utwory wielu artystów usunięte z TikToka - kogo już nie posłuchamy?

TikTok jest platformą, na której wypada być obecnym. Takie można odnieść wrażenie, jednak dla największych w swojej branży sytuacja wygląda inaczej.

Utwory wielu artystów usunięte z TikToka – kogo już nie posłuchamy?
Podaj dalej

Finansowe możliwości, jakie daje obecność na TikToku są bardzo duże. Ludzie zakładają tam profile dla zabawy lub dla zysku. Motorem napędowym do tworzenia najpopularniejszych treści bardzo często są znane utwory. Niestety części z nich już nie posłuchamy i znikną one z TikToka.

Universal Music Group mówi dość

W ostatnich dniach branża muzyczna i technologiczna obserwowała rozwój niezwykłej sytuacji, która z pewnością wpłynie na oblicze mediów społecznościowych oraz na sposób, w jaki muzyka jest promowana i konsumowana online. Universal Music Group (UMG), największa wytwórnia płytowa na świecie, reprezentująca takie gwiazdy jak Taylor Swift, Drake, Billie Eilish czy The Weeknd, rozpoczęła wycofywanie katalogów swoich artystów z TikToka. To oznacza, że utwory tych i wielu innych znanych wykonawców znikają z profili, a także zostaną wyciszone w istniejących już filmikach na platformie.

Dlaczego utwór jest wyciszony na TikToku?

Decyzja ta jest bezprecedensowa, biorąc pod uwagę, że TikTok stał się kluczowym narzędziem marketingowym dla artystów, umożliwiając im dotarcie do globalnej publiczności liczącej ponad miliard użytkowników. Platforma, znana z promowania trendów muzycznych i tworzenia wirusowych hitów, nagle znajduje się w trudnej sytuacji. Twórcy treści muszą szukać alternatywnych opcji muzycznych poza katalogiem UMG.

Facebook, Twitter, TikTok będą odłączone?
fot. pixabay.com – AzamKamolov

Przyczyną konfliktu jest kwestia finansowa. Universal Music Group zarzucił TikTokowi, że platforma chciała płacić tylko „ułamek” stawek, jakie oferują inne serwisy społecznościowe. „W trakcie negocjacji, TikTok próbował nas zmusić do zaakceptowania umowy, która była warta mniej niż poprzednia, daleko poniżej wartości rynkowej oraz nieodzwierciedlająca ich eksponencjalnego wzrostu,” stwierdzono w oświadczeniu wytwórni.

TikTok odpowiada na zarzuty

W odpowiedzi, TikTok podkreślił, że platforma stanowi cenne narzędzie marketingowe dla artystów i wydawców, argumentując, że pomimo „fałszywej narracji i retoryki” ze strony Universal, to wytwórnia zdecydowała się odejść, rezygnując z potężnego wsparcia platformy. Służy ona jako bezpłatny miejsce promocji dla talentów.

Wyzwanie dla twórców

Konsekwencje tej decyzji są daleko idące zarówno dla twórców treści na TikToku, jak i dla fanów muzyki. Wielu twórców, którzy polegali na lip-syncach i muzycznych memach, teraz muszą szukać alternatywnych piosenek. Może nie być to łatwe zważywszy na popularność i rozpoznawalność utworów pod egidą UMG. Z drugiej strony, wytwórnia traci bezpłatną platformę promocyjną, która wielokrotnie udowodniła swoją skuteczność w kreowaniu hitów i trendów muzycznych.

To, jak dalece ta sytuacja wpłynie na przyszłą współpracę między przemysłem muzycznym a platformami społecznościowymi, pozostaje niewiadomą. Jedno jest pewne: rynek muzyczny i media społecznościowe nigdy nie były statyczne, a ten najnowszy rozwój wydarzeń tylko podkreśla dynamiczną naturę ich wzajemnych relacji.

Przeczytaj również