Unia Europejska zmienia zdanie - artyści zyskają więcej?

Artyści chcą godnie zarabiać ze swojej twórczości. Jednak pojęcie sprawiedliwości społecznej jest bardzo płynne. Unia Europejska chce to zmienić.

Unia Europejska zmienia zdanie – artyści zyskają więcej?
Podaj dalej

W Parlamencie Europejskim pojawiła się inicjatywa dotycząca nowych regulacji mających na celu zapewnienie sprawiedliwego wynagradzania dla artystów korzystających z usług streamingowych. Propozycja ta zakłada również większą przejrzystość w zakresie funkcjonowania algorytmów generujących sugestie dotyczące wyboru artystów do odtwarzania oraz promocji utworów.

Uczciwe wynagrodzenie dla mniejszych twórców

Zaproponowane zmiany mają na celu zapewnienie uczciwego wynagradzania dla mniejszych artystów. Obecnie stawki royalty są ustalane w taki sposób, który zmusza artystów do akceptowania niższych wynagrodzeń za dystrybucję swojej twórczości w zamian za widoczność na platformach streamingowych, takich jak Spotify czy Apple Music. Członkowie Parlamentu Europejskiego (MEP-owie) głównie zależą na wprowadzeniu nowych ram prawnych, które pomogą wesprzeć artystów.

fot. Freepik

Unia Europejska chce różnorodności kulturowej

MEP-owie uważają, że obecny sposób dystrybucji tantiem jest niesprawiedliwy. Obecne algorytmy faworyzują główne wytwórnie i artystów przy udzielaniu sugestii, co sprawia, że trudniej jest mniej popularnym i różnorodnym gatunkom muzycznym zdobyć uznanie. „Różnorodność kulturowa oraz zapewnienie, aby autorzy byli odpowiednio doceniani i wynagradzani, zawsze były naszym priorytetem. Dlatego też domagamy się przepisów, które zapewnią przejrzystość działania algorytmów i narzędzi rekomendujących, używanych przez usługi streamingowe muzyczne, a także w ich stosowaniu sztucznej inteligencji, stawiając w centrum europejskich autorów” – powiedział raporter Ibán García del Blanco z Hiszpanii.

Ograniczenia dla AI

W ramach tego wezwania do zmian MEP-owie chcą również bardziej uregulować wykorzystywanie sztucznej inteligencji. Rzeczywista implementacja ram prawnych przez regulacyjne organy UE może jednak zająć pewien czas, nim zostanie wprowadzona. Podobnie, brytyjscy regulatorzy także podnieśli kwestię sprawiedliwości wynagradzania na aplikacjach do streamingu i rozpoczęli badania wpływu algorytmów na nawyki słuchania. Nie jest tajemnicą, że platformy streamingowe odpowiadają za ponad połowę przychodów branży muzycznej. Streaming stanowi około 67 procent przychodów branży muzycznej na całym świecie.

Początek zmian na lepsze?

Wniosek Parlamentu Europejskiego stanowi ważny krok w kierunku zapewnienia sprawiedliwości i uczciwego wynagradzania artystom w erze cyfrowego przesyłu muzyki. Jednakże, aby te zmiany stały się rzeczywistością, będziemy musieli poczekać na konkretne działania legislacyjne ze strony Unii Europejskiej. Dla artystów, którzy od dłuższego czasu borykają się z niesprawiedliwym podziałem dochodów, te inicjatywy mogą być krokiem w kierunku bardziej sprawiedliwej przyszłości w branży muzycznej.

dodatek finanse polaków
fot. freepik.com – welcomia

Przeczytaj również