Apple odnotowuje wzrost przychodów. Wszystko przez jeden produkt

Elektronika w ostatnim czasie przechodziła swoje wzloty i upadki. Apple po kilku latach zawirowań odnotowuje wzrost przychodów. Wszystko przez jego flagowy produkt.

Apple odnotowuje wzrost przychodów. Wszystko przez jeden produkt
Podaj dalej

Kłopoty z półprzewodnikami, pandemia, wojna i wysoka inflacja. Między innymi te czynniki odcisnęły swoje piętno na światowej gospodarce. Okresy słabszej biznesowej formy dotyczą również technologicznych gigantów. Apple po kilku kwartałach spadków odbija się od dna.

Wzrost przychodów od 2%

Apple w końcu przerwało czterokwartałową tendencję spadkową i ogłosiło wzrost przychodów. W raporcie finansowym za pierwszy kwartał roku finansowego 2024 firma ogłosiła kwartalny przychód w wysokości 119,6 miliarda dolarów, co stanowi wzrost o 2 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Dodatkowo, CEO Apple, Tim Cook, ogłosił, że „liczba aktywnych urządzeń w naszej bazie przekroczyła teraz 2,2 miliarda, osiągając ponadczasowe maksimum we wszystkich produktach i segmentach geograficznych.” Ten kwartał zawierał wpływy ze sprzedaży linii iPhone 15, wprowadzonej we wrześniu 2023 roku, co miało oczywisty wpływ na wyniki firmy.

pieniadze podatek rozliczenie
fot. freepik

„Dziś Apple zgłasza wzrost przychodów za grudniowy kwartał, napędzany sprzedażą iPhone’ów, oraz rekord przychodów w usługach,” powiedział Cook. Zaznaczył również, że firma osiągnęła „najlepsze w historii rekordy przychodów w dziedzinach reklamy, usług chmurowych, usług płatniczych i treści wideo, a także rekordy za grudniowy kwartał w App Store oraz Apple Care.” Cook podsumował również kilka aktualizacji w aplikacji Apple TV, a także wyróżnienia i nagrody zdobyte przez treści dostępne na platformie TV+.

Te produkty zawiodły

Produkty w kategorii wearables, domowe i akcesoria nie spisały się dobrze w tym kwartale, choć sprzedaż komputerów Mac wzrosła w porównaniu do poprzedniego roku. Szczególnie słabo sprzedawały się iPady, które zanotowały spadek o 25 procent w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku. Cook przypisał to „trudnemu porównaniu” z dużymi liczbami zanotowanymi w pierwszym kwartale 2023 roku, kiedy to wprowadzono nowe modele z odświeżonym Apple Silicon. Biorąc pod uwagę brak nowego modelu iPada w 2023 roku, to nie jest zaskakujące.

iPad cieszy się mniejszym zainteresowaniem

Wielkie wyzwania przed jabłkiem

Cook kontynuował, podkreślając takie wydarzenia jak otwarcie 100. sklepu Apple na obszarze Azji i Pacyfiku oraz aktualizacje w dziedzinie działań związanych z zrównoważonym rozwojem. Na zakończenie dodał: „Apple to firma, która nigdy nie unikała wielkich wyzwań,” podkreślając, że „jesteśmy optymistyczni co do przyszłości, mamy pewność długoterminową i jesteśmy tak podekscytowani, jak nigdy dotąd, że możemy dostarczać dla naszych użytkowników.”

Warto zauważyć, że firma Apple odnotowała pozytywną zmianę po okresie spadku przychodów, co dowodzi jej zdolności do adaptacji i kontynuacji innowacji.  Kształtują one naszą przyszłość technologiczną. Sprzedaż iPhone’ów nadal pozostaje głównym motorem wzrostu firmy, a rozwijający się ekosystem usług Apple przyczynia się do coraz większych zysków. Oczywiście, będziemy czekać na więcej informacji od Apple w nadchodzących miesiącach, zwłaszcza na temat ich prac nad sztuczną inteligencją.

Przeczytaj również