iOS 18 bez wsparcia dla tych iPhone'ów. Długa lista niekompatybilnych urządzeń

Najnowszy system operacyjny iOS 18 może nie mieć wsparcia dla bardzo wielu popularnych iPhone’ów. WWDC 2024 zaplanowane jest na czerwiec. I jak zwykle o tej porze roku czekamy na to, co nadejdzie wraz z prezentacją iOS 18. Jednym z największych pytań jest jednak to, które iPhony otrzymają najnowsze oprogramowanie z Cupertino. 

iOS 18 bez wsparcia dla tych iPhone’ów. Długa lista niekompatybilnych urządzeń
Podaj dalej

Na portalu MacRumors pojawiły się plotki, jakoby Apple chciało aby każdy telefon, który działa pod systemem iOS 17, mógł działać również pod systemem z liczbą 18. Choć zazwyczaj jest to wiarygodne źródło, wciąż musimy traktować te informacje w kategoriach plotek. 

Tim Cook / Apple / iPhone
fot. Apple

Na podstawie tych informacji, lista telefonów które otrzymają iOS 18 wygląda następująco: 

– iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro, iPhone 15 Pro Max

– iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro, iPhone 14 Pro Max

– iPhone SE (2022)

– iPhone 13, iPhone 13 Mini, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max

– iPhone 12, iPhone 12 Mini, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max

– iPhone SE (2020)

– iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max

– iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR

Co zmieni aktualizacja?

apple-iphone-16
fot. Twitter

Musimy przede wszystkim pamiętać, że nawet jeśli nasz iPhone będzie kwalifikować się do aktualizacji, nie musi to oznaczać, że otrzymamy wszystkie funkcjonalności iOS 18. Biorąc pod uwagę, że najstarsze telefony na tej liście pochodzą jeszcze z 2018 roku, nie powinno być to jednak ogromnym zaskoczeniem. 

Razem z iOS 18 Apple z pewnością będzie próbowało wprowadzić elementy sztucznej inteligencji. Ale widzieliśmy już takie praktyki z kilkoma flagowcami wyposażonymi w system Androida. Samsung Galaxy S 24 Ultra, OnePlus 12, czy Google Pixel 8 Pro. Nowe funkcje AI mogą objąć np. tłumaczenie na żywo. Inne zwiększają możliwości, albo dramatycznie przyspieszają obecne funkcje. 

Ze względu na zwiększoną prędkość i liczbę samych funkcji, Apple z pewnością będzie chciał podążać kierunkiem wyznaczonym przez Samsunga. 

Tego typu funkcje użytkownicy starszych telefonów będą musieli jednak odłożyć na bok. Ale pierwsze pokolenia telefonów z silnikiem neuronowym (NPU) nie będą miały wystarczającej mocy do wspierania nowoczesnych rozwiązań. Jednakże, ze względów bezpieczeństwa prawdopodobnie najlepszym kompromisem jest wprowadzenie iOS 18 z okrojonymi opcjami. 

Przeczytaj również