Google Maps szykuje największą aktualizację od lat? Podróżowanie nabierze zupełnie innego wymiaru

To może być jedna z największych zmian ostatnich lat, jaka dotknie Google Maps. Testowane jest obecnie zupełnie nowe rozwiązanie, jeżeli chodzi o wyświetlanie trasy. W zasadzie mowa o nie o samej drodze, która jest wskazywana przez nawigację, ale o tym co ją otacza. W Androidzie Auto i Apple CarPlay testowane jest właśnie wprowadzenie widoku 3D z otaczającymi dany odcinek drogi budynkami.

Google Maps szykuje największą aktualizację od lat? Podróżowanie nabierze zupełnie innego wymiaru
Podaj dalej

Google Maps w wersji z widokiem 3D

google maps podroz
fot. freepik

Jak można ulepszyć jeszcze Google Maps, skoro dla wielu osób wydaje się to już aplikacja kompletna, a przy tym doskonała. Da się jednak zrobić coś jeszcze lepiej, a takim pomysłem jest wprowadzenie na ekrany naszych samochodów trasy z widokiem 3D. Byłaby to niewątpliwie pewna rewolucja, jeżeli chodzi o podróżowanie. Wielu kierowców mogłoby nawet z początku mieć pewne kłopoty z widokiem na większą rzeczywistość, w odniesieniu do miejsca, w którym się znajduje.

I taka zmiana praktycznie jest już gotowa, a testuje ją niewielka grupa osób. Dzieli się ona swoimi spostrzeżeniami na Reddit i pierwsze wniosku można uznać za pozytywne. Google chce, aby każda osoba miała lepszą orientacje w odniesieniu do zabudowań, które ją otaczają. Ma to pozwolić lepiej odnajdywać się np. w większych miastach. Plusów takiego rozwiązania na pewno jest o wiele więcej. Pytanie tylko, czy użytkownicy przyzwyczają się do takiej zmiany.

Jeżeli będzie ona dostępna, to można spodziewać się, iż będzie ona tylko opcją, a nie jedynym i obowiązkowym ekranem widokowym. Kto będzie chciał korzystać z nowej wersji, to będzie miał możliwość jej włączenia. Wielbicie tradycyjnego widoku na ekranie, będą mogli go sobie pozostawić. Jedno wydaje się jednak pewne – każdy do nowego widoku będzie musiał się po prostu przyzwyczaić i się go ”nauczyć”.

google maps bilet
fot. freepik

Kiedy widok 3D wejdzie w życie?

Na razie Google Maps z widokiem 3D należy traktować jako projekt, który jest w fazie testów. Nie wiadomo również, czy firma zdecyduje się wprowadzić zmianę od razu we wszystkich krajach, czy tak jak ma to w zwyczaju będzie robiła to powoli. Jeżeli jednak zmiana zawita do Polski będzie można mówić o jednej z największych aktualizacji od lat. Tak znaczącej zmiany na tak duża skalę, jeżeli chodzi o widok ekranu, nie było od lat.

Trzeba przyznać jednak wprost, że wielu kierowców uwielbia bardziej prostolinijny widok, niż tak rozbudowany. Łatwiej jest wówczas kontrolować drogę i nie trzeba aż tak mocno wpatrywać się w ekran. Są jednak momenty, kiedy widok 3d na pewno okaże się bardziej pomocny. Choćby na zatłoczonych drogach, gdzie często występują skrzyżowania czy zakręty. Łatwiej będzie się odnaleźć i na pewno z widokiem 3d trudniej będzie pomylić drogę.

Jedną z większych zmian w ostatnim czasie była niewielka zmiana grafiki, jeżeli chodzi o same kolory w trakcie nawigacji. Tutaj Google Maps zebrało wiele niepochlebnych opinii w związku z ingerowaniem w barwy. Tym bardziej, że z tego powodu daltoniści mają obecnie większy problem z podróżowaniem. Jak widać nie wszystko co chce się zrobić dobrze, równie dobrze wychodzi. Dlatego też fazy testów na pewno zawsze okazują się bardziej pomocne.

Przeczytaj również