Oszuści znaleźli sposób na użytkowników AppStore. Po czym rozpoznać fałszywe oprogramowanie?

Bezpieczeństwo w internecie za sprawą stron oraz aplikacji jest zagrożone każdego dnia, o czym pewnie jeszcze nieraz od nas usłyszycie. Tym razem oszuści znaleźli sposób na użytkowników AppStore, dodając do sklepu kopię popularnego menedżera haseł. Po czym użytkownicy mogli rozpoznać nieprawidłowości? 

Oszuści znaleźli sposób na użytkowników AppStore. Po czym rozpoznać fałszywe oprogramowanie?
Podaj dalej

Oszuści znaleźli sposób na użytkowników AppStore

kierowcy usterka iphone'a
iPhone 15 Pro

Wraz z rosnącą liczbą kont online, nieuniknione jest korzystanie z różnych haseł. Pomocne w takiej sytuacji mogą okazać się menedżery haseł – aplikacje, które pomagają nimi zarządzać. To bardzo przydatne oprogramowanie, problem w tym, że w ostatnim czasie oszuści znaleźli na to sposób. Trzy tygodnie temu na AppStorze pojawiła się fałszywka podająca się za popularną aplikację. 

Nazwano ją LassPass – była identyczną kopią popularnego LastPassa. Wprowadzając w błąd swoją nazwą i interfejsem oraz używając słowa kluczowego “LastPass”. Pozwoliło jej to pojawiać się w wynikach wyszukiwania, co zwiększało szansę na wykradnięcie cennych danych.  

Cały proceder był niezwykle niebezpieczny – w menedżerach znajdują się dane dostępowe do wielu serwisów on-line. Przejęcie ich przez złodziei byłoby opłakane w skutkach. Internauci zadają sobie konkretne pytanie: w jaki w ogóle sposób aplikacja dostała się na AppStore? Przecież Apple znane jest z rygorystycznych kontroli swojego wirtualnego sklepu. Kolejną niezrozumiałą rzeczą jest długość przebywania podróbki na AppStorze. Aplikacja oszustów pojawiła się 21 stycznia i usunięto ją dopiero wczoraj (8 lutego). Proces jej likwidacji ze sklepu przyspieszono za sprawą wydanego oświadczenia przez oryginalnego menedżera LastPass. 

W jaki sposób uniknąć najgorszego? 

Cóż… odpowiedź na to pytanie może nie być jednoznaczna w każdym przypadku. Wszystko zależy od zaangażowania i realizacji planu oszustów. Nierzadko w tego typu aplikacjach można na pierwszy rzut oka wyłapać literówki, błędy ortograficzne oraz stylistyczne. Warto również przed jej pobraniem przejrzeć recenzje, które mogą okazać się kluczowe. W przypadku fałszywej wersji LassPass pojawiła się masa negatywnych opinii ostrzegające innych o oszustwie. 

Przeczytaj również