Oszuści nigdy nie śpią. Na te metody nabrało się wiele osób

Stwierdzenie, że złodzieje nigdy nie śpią, z pewnością nie będzie stwierdzeniem przesadzonym. Wraz z rozwojem technologii swoje miejsce w świecie próbują wyszarpać ludzie nieuczciwi, którzy na niewiedzy i nierzadko na niedbalstwie próbują wyłudzić ogromne pieniądze. Coraz częściej mówi się o metodzie na BLIK-a, która powoli regularnie zaczyna być wykorzystywana przez złodziei. Policja na każdym kroku walczy z oszustami i jak się dzisiaj sami przekonacie, idzie im to całkiem nieźle. 

Oszuści nigdy nie śpią. Na te metody nabrało się wiele osób
Podaj dalej

Oszuści nigdy nie śpią – jedna z popularniejszych metod złodziei

sms oszust oszustwo oszuści mail wiadomość link
fot. pixabay

Przestępcza działalność zazwyczaj rozgrywa się według różnych scenariuszy. Mimo to bez problemu jesteśmy w stanie wybrać ten najpowszechniejszych, który z jakiegoś powodu jest najczęściej wybierany przez oszustów. Chodzi tu o tzw. odwrócone transakcje na popularnych platformach sprzedażowych. 

W dużym skrócie: w ramach tego procederu osoba poszkodowana, wystawiając przedmiot na sprzedaż, otrzymywała fałszywą wiadomość od oszustów potwierdzającą dokonanie zakupu. W treści przekazywanej wiadomości zawierano link, który następnie kierował użytkownika na fałszywą stronę internetową wyłudzającą dane logowania do bankowości elektronicznej. Dzięki temu sprawcy uzyskiwali nieuprawniony dostęp do konta bankowego osoby poszkodowanej, umożliwiając sobie swobodne operowanie przejętym kontem. 

Uważajcie na oszustów podających się za pracowników banku

facebook oszustwo oszuści dane do logowania konto
fot. pixabay

Drugą najczęstszą metodą wykorzystywaną przez złodziei było podszywanie się pod pracowników banku. Kontaktowano się z pokrzywdzonymi, informując ich o tym, że ktoś nieproszony uzyskał dostęp do ich rachunku bankowego. Na tym etapie wiele osób już poległo. W panice zaczęli bezgranicznie ufać słowom oszustów, którzy nie mieli zamiaru takiej szansy zaprzepaścić. 

Przestępcy informowali ofiary o konieczności zabezpieczenia środków zgromadzonych na ich rachunkach bankowych, wykorzystując pretekst zagrożenia. W taktowny sposób oferowali pomoc, przekonując rozmówców do zainstalowania programów umożliwiających zdalną obsługę komputera. W rezultacie, internetowi oszuści uzyskiwali nieuprawniony dostęp do bankowości swoich ofiar, co umożliwiło im samodzielne realizowanie przelewów na własne rachunki. Nie zawsze jednak decydowali się na ten sposób. 

Alternatywnie proponowali pokrzywdzonym dokonywać wpłat na specjalnie w tym celu utworzone rachunki bankowe. Przekonywali, że są one bezpieczne i stanowią gwarancję zabezpieczenia pieniędzy – najczęściej dochodziło do tego za pomocą płatności BLIK. W efekcie końcowym środki finansowe trafiały na rachunki sprawców, pozostawiając poszkodowanych bez pieniędzy. 

Znaczna część środków, pozyskiwana poprzez te oszustwa, była przekazywana na rachunku kryptowalutowe. Całkowite straty, jakie ponieśli pokrzywdzeni, oszacowano na kwotę przekraczającą 300 000 złotych. 

Funkcjonariusze zatrzymali podejrzanych 

przepis przepisy korytarz życia
Pixabay

Dzięki skoordynowanym działaniom operacyjno-śledczym funkcjonariuszy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości udało się zidentyfikować i ustalić 7 osób podejrzewanych o oszustwa. W wyniku działań zleconych przez prokuratora, dokonano zatrzymać wszystkich podejrzanych, po czym przewieziono ich do Prokuratury Okręgowej w Szczecinie. Tam usłyszeli oni zarzuty, a następnie przeprowadzono przesłuchanie w celu zebrania niezbędnych informacji. 

W trakcie przeszukania mieszkań zatrzymanych, udało się zabezpieczyć obszerny materiał dowodowy, w tym elektroniczne nośniki danych. Obecnie zebrane dowody podlegają dalszej weryfikacji, co pozwoli na dokładne zrozumienie zakresu działań przestępczych. Policja pod żadnym pozorem nie zamierza się zatrzymać, w dalszym ciągu zwalczając oszustów. 

Przeczytaj również