Bezpieczeństwo w internecie - przestrzeganie tych kilku zasad może was uratować

Przestrzeganie kilku zasad może okazać się kluczowe, gdy korzystamy z internetu. Z pozoru błahostki mogą sprawić, że stracimy dostęp do swoich prywatnych kont, tracąc przy tym nawet środki finansowe. Złodzieje wraz z rozwojem technologicznym stają się coraz bardziej sprytni. Z tego względu należy rozwijać się razem z nimi, minimalizując szansę na bycie oszukanym. Tak jak wspomnieliśmy na samym początku i w tytule: kilka zasad może uratować nasze pieniądze i nerwy. 

Bezpieczeństwo w internecie – przestrzeganie tych kilku zasad może was uratować
Podaj dalej

Bezpieczeństwo w internecie

elon musk internet starlink
fot. pixabay

Temat bezpieczeństwa w internecie ciągle jest aktualny i co jakiś czas warto o nim wspominać. W rozwijającej się erze internetu i technologii należy być świadomym praktyk, które mają na celu ochronę użytkowników przed różnego rodzaju zagrożeniami online. Złodzieje nie śpią, o czym niejednokrotnie was już informowaliśmy i tylko czekają oni na błąd nieświadomych niczego ludzi. O czym warto mieć na uwadzę korzystając z internetu? 

Ataki phishingowe to jedno z poważnych zagrożeń w sieci. To jedna z częstszych metod wykorzystywana przez złodziei. Polega on na tym, że podszywają się oni pod różne instytucje finansowe, firmy lub bliskich, chcąc wyłudzić poufne informacje lub zrealizować nieautoryzowane przelewy. Z biegiem czasu ta metoda staje się coraz bardziej wyrafinowana – wszystko przez wzgląd na rozwijające się technologie i skuteczność sztucznej inteligencji. Na phishing najczęściej narażone są osoby starsze nieświadome potencjalnego ryzyka. 

Do tego wszystkiego możemy dołączyć również ransomware, czyli złośliwe oprogramowanie, które szyfruje dane użytkownika, żądając od niego okupu za ich odblokowanie. Kluczowe do uniknięcia problemu może okazać się tu korzystanie z silnych haseł, regularna aktualizacja oprogramowania antywirusowego oraz nieotwieranie podejrzanych linków. 

Zagrożenie, o którym mówimy jest naprawdę poważne. Na terenie całego naszego kraju dochodzi do podobnych przypadków, gdzie niczego nieświadome osoby zostają oszukane, tracąc część oszczędności. Czasem może okazać się, że znajomość kilku podstawowych reguł, zasad jest w stanie uchronić nas przed najgorszym. 

Na co warto zwrócić uwagę podczas korzystania z internetu? 

Po pierwsze nigdy nie lekceważmy ostrzeżeń przeglądarki. Zawsze warto zwracać na nie uwagę, ponieważ dotyczą bezpieczeństwa witryny. Kolejną podstawową zasadą jest to, aby nie podawać swoich danych poufnych stronom, które wydają się podejrzane.

Istotne jest też to, żeby mieć aktualne oprogramowanie na naszym urządzeniu. Dzięki temu systemy bezpieczeństwa na sprzęcie nie będą przestarzałe, co utrudnia włamanie.

Nie możemy też tutaj zapominać o zasadzie korzystania z silnych haseł do różnych kont online, do każdego konta inne hasło. Ponadto autoryzacja dwuetapowa również zwiększa nasze bezpieczeństwo.

Kolejną sprawą, o której powierzchownie wspomnieliśmy to oczywiście linki, w różnego rodzaju mailach. Powinniśmy za wszelką cenę starać się unikać otwierania podejrzanych załączników niewiadomego pochodzenia. Łatwo zidentyfikować to po sprawdzeniu nadawcy. Odpowiednią ochronę w internecie/sieci zapewni nam również odpowiedni Firewall, czy Antywirus – zainstalowanie takiej aplikacji i regularne jej aktualizowanie zapewni nam większe bezpieczeństwo, zabezpieczając nasz sprzęt przed złośliwym oprogramowaniem. 

Na samym końcu jedna z najważniejszych rzeczy, czyli nauka. Istotne jest kształtowanie się na temat technik stosowanych przez cyberprzestępców, ale to może nie wystarczyć. Szczególnie osoby młodsze (nastolatkowie) powinni uzmysłowić starszym, niedoświadczonym dziadkom, jakie ryzyko panuje w sieci i w jaki sposób sobie z nim poradzić. Nie zapominajmy, że dla starszych grup odbiorców naiwna wiadomość może zabrzmieć niezwykle naturalnie i prawdziwie. Nieraz w takich okolicznościach, jakiś senior stracił swoje oszczędności. 

Przeczytaj również