Wygrał na loterii dzięki wirtualnym liczbom. Wygenerował je ChatGPT

Czy można wygrać na loterii za pomocą liczby wygenerowanych przez sztuczną inteligencję? Do pewnego stopnia brzmi to irracjonalnie, jednak pierwsza taka wygrana miała właśnie miejsce.

Wygrał na loterii dzięki wirtualnym liczbom. Wygenerował je ChatGPT
Podaj dalej

AI rośnie w siłę – ale jak to wszystko się skończy?

Pewien mężczyzna z Tajlandii twierdzi, że użył ChatGPT do wygenerowania liczb, które pozwoliły mu następnie wygrać na loterii. Patthawikorn Boonrin – bo o nim właśnie mowa, pochwalił się za pośrednictwem aplikacji TikTok, że wykorzystał chatbota AI opracowanego przez OpenAI do generowania liczb, które z kolei pozwoliły mu wygrać.

Jakim sposobem było to możliwe? Według Patthawikorn’a wystarczyło zadać sztucznej inteligencji kilka pytań z zakresu przedmiotowej loterii, a następnie podał cyfry, które padły w kilku ostatnich wygranych. Efekt? Taj wykorzystał zasugerowane przez AI liczby: 57, 27, 29 i 99, które pozwoliły wygrać mu równowartość 59 dolarów, czyli w przeliczeniu około 250 zł po aktualnym kursie.

Chociaż nagroda nie była duża, powiedział lokalnym mediom, że w przeszłości również wykorzystywał tę metodę i zamierza korzystać z niej dalej. Dodał również, że ChatGPT zasugerował mu, aby nie przykładał do niej zbyt dużej uwagi, ponieważ wygrana na loterii była bardziej kwestią szczęścia.

Boonrin planuje opowiadać o swoich doświadczeniach z wykorzystaniem ChatGPT do generowania liczb loterii na TikTok . Z pewnością zwróci na siebie jeszcze większą uwagę, jeśli zdobędzie kolejną, jeszcze bardziej okazaną wygraną. To z kolei może zapoczątkować dialog między właścicielami najpopularniejszych gier liczbowych, dotyczący szeroko pojętej etyki ChatGPT w tego typu loteriach.

Zawody, które jeszcze nie istnieją

Od czasu jego powstania w listopadzie 2022 r. pojawiło się już wiele opinii na temat etyki właśnie i problemów związanych z ChatGPT. Instytucje takie jak uczelnie wyższe zakazały korzystania z chatbota AI, zakładając, że może to zwiększyć plagiat i oszustwa na kampusach. W międzyczasie kilka branż, w tym między innymi dziennikarstwo, komunikacja, sztuka i technologia, przyjęło tę usługę z otwartymi ramionami.

Co będzie dalej i jak to wszystko się skończy, przekonamy się zapewne już w ciągu kilku najbliższych lat. Ciekawostką jest, że według naukowców w ciągu najbliższej dekady to nie ludzie będą kontrolować sztuczną inteligencję, a na odwrót. Co jednak jeszcze ciekawsze Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju szacuje, że aż 65 proc. dzieci rozpoczynających obecnie edukację będzie pracować w zawodach, które jeszcze nie istnieją. 

Przeczytaj również