Wszystkie przetargi na laptopy dla uczniów zostały rozstrzygnięte. Oto co należy zrobić aby dziecko dostało komputer

Na początku września informowaliśmy, że pierwszym 178 szkołom w Polsce przekazane zostały laptopy dla czwartoklasistów. Teraz wyłoniono dostawców sprzętu w pozostałych 23 regionach, zamykając przetarg na dostawy komputerów dla dzieci w całej Polsce.

Wszystkie przetargi na laptopy dla uczniów zostały rozstrzygnięte. Oto co należy zrobić aby dziecko dostało komputer
Podaj dalej

Do szkół w całym kraju trafi łącznie 394 346 laptopów, za które rząd zapłaci 1 mld 149 mln zł.

W ramach programu „Laptop dla Ucznia” łącznie szkołom przekazanych zostanie 394 346 laptopów za kwotę ponad 1mld 149 mln zł. Następnie sprzęt trafi do dzieci. Z laptopów, które otrzymają uczniowie, będzie można korzystać na wszystkich lekcjach, nie tylko informatyki. Sprzęt będzie własnością rodziców uczniów, a jego przekazanie następuje na podstawie umowy zawartej przez gminę lub szkołę z rodzicem ucznia. Na chwilę obecną Ministerstwo Cyfryzacji dostarczyło już ponad 51 tysięcy laptopów do 1866 szkół.

Jak otrzymać komputer dla dziecka?

Wzory umów użyczenia i przekazania sprzętu na własność są dostępne na stronie laptopdlaucznia.gov.pl. Organy prowadzące szkoły mogą już zapraszać rodziców do podpisywania tych umów, a co za tym idzie – sprzęt może trafiać już bezpośrednio do czwartoklasistów.

Umowa i jedna z dwóch opcji

Należy jednak pamiętać, że sprzęt który dostaną 4-klasiści będzie objęty pewnymi ograniczeniami w przedmiocie dysponowania nim. Po pierwsze i najważniejsze – laptopa nie będzie można sprzedać przez 5 lat. Dodatkowo jak wynika z projektu rozporządzenia, w umowie trzeba też zgodzić się na okazanie komputera na wezwanie w siedzibie szkoły, do której uczęszcza uczeń klasy objętej wsparciem przedmiotu umowy. Z laptopa nie wolno również usuwać znaków graficznych, naklejek i innych symboli identyfikujących urządzenie.

W tym miejscu dochodzi jeszcze wybór wariantu – komputer uczeń może dostać na własność lub pożyczyć od szkoły. Należy pamiętać, że przyjęcie laptopa na własność jest całkowicie dobrowolne, a jeśli rodzic ma takie życzenie, może go odmówić. W takim przypadku sprzęt pozostanie własnością placówki oświatowej, użyczony tylko uczniowi.

Przeczytaj również