W końcu Google Maps dostanie tę funkcję. Kierowcy będą zachwyceni

Google Maps to bez wątpienia jedna z tych aplikacji, bez której wielu kierowców nie wyobraża sobie podróżowania. Teraz to bardzo przydatne narzędzie będzie miało nową funkcję, na którą wszyscy czekali od wielu lat.

W końcu Google Maps dostanie tę funkcję. Kierowcy będą zachwyceni
Podaj dalej

Aplikacja Google Maps na telefony komórkowe to darmowa, bardzo dobrze znana wszystkim kierowcom usługa bazująca na serwisie Google Maps. Oferuje nawigację satelitarną oraz możliwość oglądania map i zdjęć satelitarnych na telefonach komórkowych i innych urządzeniach mobilnych. Możliwe jest także zgłaszanie przez użytkowników korków, dzięki czemu łatwiej można dostosować swoją trasę.

W aplikacji kierowcy mogą znaleźć nie tylko mapy ponad 220 krajów i terytoriów, ale także miliony firm i innych ciekawych miejsc. Co więcej, korzystając z nawigacji GPS w czasie rzeczywistym otrzymujemy komunikaty o natężeniu ruchu i transporcie publicznym. Znajdziemy tam dosłownie wszystko – lokalizacje najbliższych stacji benzynowych, hoteli, sklepów, aptek oraz wszystkich ważnych miejsc. Nic więc dziwnego, że jest to bez dwóch zdań jest to jedna z najczęściej instalowanych w smartfonach aplikacji na świecie. Teraz, Google Maps otrzyma od programistów zupełnie nową funkcję, o którą już wcześniej prosili kierowcy.

Idzie nowe…

Aby móc korzystać z aplikacji Google Maps niezbędne jest wykonanie dwóch czynności – włączenia usługi lokalizacji oraz transferu danych. Dodatkowo, Mapy Google działają tylko na włączonym ekranie urządzenia mobilnego. Niestety to wszystko powoduje znaczne obciążenie baterii, przez co do tej pory warto było mieć w samochodzie ładowarkę, lub powerbank. Teraz już nie będzie to konieczne, bowiem aplikacja będzie wyświetlała komunikaty na wygaszonym ekranie.

Nowa funkcja będzie korzystać z natywnego systemu powiadomień Androida, ale ostatecznie trafi również na urządzenia mobilne Apple. Celem tej zmiany jest przybliżenie użytkownikowi niezbędnych informacji nawigacyjnych i wyświetlenie ich bez konieczności skupiania uwagi na smartfonie przez cały czas. Tak zwane „czytelne powiadomienia” pokażą  wszystkie niezbędne informacje jak np. następny zakręt bezpośrednio na ekranie blokady oraz w interfejsie przeglądu trasy. Oznacza to, że najważniejsze informacje nawigacyjne będą zawsze tuż przed oczami kierowcy. Google chce, aby powiadomienia były działać najlepiej jak tylko jest to możliwe, dlatego będą one aktualizowane w czasie rzeczywistym. To bardzo ważne, jeśli na przykład zdecydujemy się obrać inną trasę.

Jak mówi samo Google, informacje te były wcześniej dostępne tylko na głównym ekranie nawigacji Google Maps , ale gdy nowa funkcja zostanie uruchomiona, odblokowywanie urządzenia mobilnego nie będzie już potrzebne.

Nowy system powiadomień na zablokowanym/wygaszonym ekranie ma być udostępniony użytkownikom Google Maps w nadchodzących miesiącach, ale Google nie ujawniło jeszcze konkretnego terminu aktualizacji. Użytkownicy smartfonów Apple będą z kolei musieli mieć zainstalowane uaktualnienie 16.1 lub wyższe. To oznacza, że nowa funkcja będzie działała tylko na iPhone 8 i nowszych (starsze modele nie są obsługiwane przez iOS 16).

Przeczytaj również