Tylko trzy osoby na świecie mogą podróżować bez paszportu dosłownie wszędzie. Nigdy nie wpadlibyście na to, kogo ten przywilej dotyczy - jeden jest kuriozalny

Wkraczamy w strefę liczb dziesięciocyfrowych. Według najnowszych, nieoficjalnych oczywiście danych, aktualna liczba osób na świecie w 2023 roku to około 8.054.796.854 osoby. Sytuacja ta zmienia się dynamicznie, ponieważ co 5 sekund na całej naszej planecie rodzi się 21 dzieci. Jeśli ten trend się utrzyma, mając na uwadze, że również co 5 sekund umiera 9 osób, już niebawem na Ziemi będzie 9 miliardów ludzi. Jednak tylko troje z nich może podróżować po całym globie bez paszportu. Kto może korzystać z tego przywileju? Cóż… nie jest to tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać.

Tylko trzy osoby na świecie mogą podróżować bez paszportu dosłownie wszędzie. Nigdy nie wpadlibyście na to, kogo ten przywilej dotyczy – jeden jest kuriozalny
Podaj dalej

Wróćmy jednak na chwilę do tego, co dzieje się na świecie co 5 sekund – bo jest to bardzo ciekawe. Otóż:

  • Co 5 sekund sprzedaje się 35 zestawów LEGO
  • Co 5 sekund sprzedają się dwie lalki Barbie
  • Co 5 sekund firma Nike zarabia ponad 3 000 dolarów
  • Co 5 sekund w Ziemię uderza ponad 5 000 piorunów
  • Co 5 sekund z Ziemi wyparowuje 80 milionów litrów wody
  • Co 5 sekund Bill Gates zarabia 1 250 dolarów
  • Co 5 sekund człowiek na świecie zarabia średnio 0.001 dolara

Sporo się dzieje w tak krótkim czasie, prawda? Wróćmy jednak do wątku przewodniego, czyli trzech osób na świecie, które mogą podróżować po całej planecie, nie posiadając paszportu. Kogo dotyczy ten niewątpliwie przyjemny przywilej? Jak podaje portal merkur.de – tylko  najwyżej postawieni ludzie tego świata nie muszą dbać o paszport.

Król Karol III nie potrzebuje paszportu

Od czasu koronacji króla Wielkiej Brytanii Karola III. należy on do tego znakomitego kręgu – jest jedną z zaledwie trzech osób na świecie, które podróżując nie muszą okazywać paszportu. Jego matka, królowa Elżbieta II, oczywiście również posiadała ten przywilej.

Japońska para cesarska

Cesarz Japonii Tennō Naruhito i jego żona cesarzowa Masako również nie muszą okazywać paszportu podczas podróży zagranicznych. 10 maja 1971 r. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowało, że „niewłaściwe” byłoby wydawanie cesarzowi i cesarzowej dokumentu tożsamości, o czym poinformował portal internetowy Asia Mirror. Ponadto „wysoce niewłaściwe” byłoby poddanie ich Wysokości procedurze wizowej.

Królowa Elżbieta II, która… nie żyje

Paszportu nie musi posiadać również Królowa Elżbieta II, która zmarła 8 września 2022 roku w Balmoral – królewskiej posiadłości w północno-wschodniej Szkocji. W tym jednak przypadku informacje na temat paszportu nie były aktualizowane od śmierci królowej. Stąd mamy do czynienia z zasadą kuriozalną. Niemniej jednak, ten sam przywilej dotyczy teraz również króla Karola III.

źródło: merkur.de

 

Przeczytaj również