Płatności telefonem zostały zagrożone. Koniecznie zablokuj te 3 numery - możesz stracić wszystkie pieniądze

Płacenie smartfonem czy smartwatchem nie jest już żadną nowością. Na rezygnację z portfela na rzecz telefonu każdego roku decydują się miliony kolejnych osób. To nie dziwi – płatności telefonem są bardzo bezpiecznie, ponieważ chronione są wielopoziomowo i często wymagają potwierdzenia kodem PIN, BLIK czy odciskiem palca. Niestety, mimo doskonałych zabezpieczeń, oszuści cały czas wymyślają nowe metody, aby ukraść pieniądze z kont bankowych. O kolejnym takim przypadku donosi niemiecki CHIP. Aby pozbyć się problemu, wystarczy zablokować zaledwie 3 numery telefonów.

Płatności telefonem zostały zagrożone. Koniecznie zablokuj te 3 numery – możesz stracić wszystkie pieniądze
Podaj dalej

Usługi płatności online, takie jak BLIK czy PayPal, są bardzo praktyczne, gdy coś kupujemy, wysyłamy znajomym pieniądze za ostatni rachunek w restauracji lub płacimy za rozmaite usługi. Oszuści również lubią wykorzystywać wspomniane aplikacje, jednak do zupełnie innego celu – kradzieży. Firma Tellows, która oferuje własną ochronę połączeń za pośrednictwem aplikacji, ostrzega obecnie przed fałszywymi połączeniami z PayPal, które mogą być dla naszych kont bardzo niebezpieczne.

Zablokuj te 3 numery

Po przeanalizowaniu danych ekspert ds. telekomunikacji Christian Anton von Tellows zgłosił dużą liczbę fałszywych połączeń z serwisu PayPal. Jednak nie wszystkie próby kontaktu pochodzą od oszustów. Społeczność Tellows, która ocenia rozmowy, sklasyfikowała 47 procent z nich jako fałszywe. Tylko około połowa ma charakter oficjalny i służy do obsługi klienta, weryfikacji konta lub wyjaśnienia płatności ratalnych.

Według Tellowsa 10 procent wszystkich połączeń PayPal pochodzi z Frankfurtu nad Menem, a 3 procent z nich jest klasyfikowanych jako nieautentyczne. Istnieją trzy fałszywe numery, które powinny zostać jak najszybciej zablokowane:

– 069380791448
– 069380791447
– 069380791449

Wszystkie one otrzymały słabą ocenę społeczności w Tellows. W większości przypadków połączenia te mają charakter phishingowy w celu uzyskania danych logowania lub innych informacji na temat finansów.

Co to jest phishing

Phishing to metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji, zainfekowania komputera szkodliwym oprogramowaniem czy też nakłonienia ofiary do określonych działań.

Przeczytaj również