Pierwsze laptopy od rządu trafiły już do szkół. Niebawem zostaną przekazane uczniom

Wraz z początkiem nowego roku szkolnego do 4-klasistów w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych trafią obiecane przez rząd laptopy. Część sprzętu trafiła już do szkół, a to oznacza, że długo wyczekiwane przez dzieci komputery niebawem zostaną im przyznane. Ci uczniowie, którzy nie nie otrzymają ich na początku roku nie muszą się martwić, bowiem realizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji program zakłada, że każdy uczeń IV klasy szkoły podstawowej w Polsce otrzyma na własność bezpłatny laptop.

Pierwsze laptopy od rządu trafiły już do szkół. Niebawem zostaną przekazane uczniom
Podaj dalej

Program „Laptop dla ucznia” to rządowa inicjatywa, której celem jest wsparcie dzieci i młodzieży w rozwoju kompetencji cyfrowych. To dziś tak fundamentalne umiejętności jak czytanie, pisanie, dodawanie, odejmowanie, mnożenie czy dzielenie. Bez nich nie sposób funkcjonować we współczesnym świecie wykorzystującym w życiu codziennym i pracy technologie cyfrowe. A bez rozwoju kompetencji cyfrowych nie uda się zbudować nowoczesnego, odpornego społeczeństwa i co za tym idzie – konkurencyjnej gospodarki.

Pierwsze 178 szkół ma już obiecane laptopy

Podczas konferencji w Otwocku wiceminister cyfryzacji Paweł Lewandowski i wiceminister Barbara Socha poinformowali, że pierwsze laptopy zamówione w ramach projektu „Laptop dla ucznia” dotarły już do 178 szkół i zostaną przekazane czwartoklasistom. „Konsekwentnie realizujemy założenia ustawy o wsparciu kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. Ruszyły transporty z dostawami na terenie całej Polski, do tej pory dostarczyliśmy ponad 4330 komputerów. 403 uczniów z Otwocka będzie mogło od przyszłego tygodnia zacząć naukę, wykorzystując nowy sprzęt”– zaznaczył wiceminister cyfryzacji Paweł Lewandowski.

Laptop dla Ucznia – kolejny element programu cyfryzacji Polski

Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji, już ponad 90 procent szkół ma dostęp do szybkiego łącza dzięki Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE). Stale rozwijany jest dostęp do bezpłatnych zasobów edukacyjnych zgromadzonych na platformie edukacyjnej OSE IT Szkoła oraz programów edukacyjnych i informacyjnych pomagających nabyć niezbędne kompetencje cyfrowe.

Zgodnie z obowiązującą podstawą programową z laptopów, które otrzymają uczniowie będzie można korzystać na wszystkich lekcjach, nie tylko informatyki. Laptopy będą własnością rodziców uczniów, a ich przekazanie będzie następować na podstawie umowy zawartej przez gminę lub szkołę z rodzicem ucznia.

Umowa i jedna z dwóch opcji

Należy jednak pamiętać, że sprzęt który dostaną 4-klasiści będzie objęty pewnymi ograniczeniami w przedmiocie dysponowania nim. Po pierwsze i najważniejsze – laptopa nie będzie można sprzedać przez 5 lat. Dodatkowo jak wynika z projektu rozporządzenia, w umowie trzeba też zgodzić się na okazanie komputera na wezwanie w siedzibie szkoły, do której uczęszcza uczeń klasy objętej wsparciem przedmiotu umowy. Z laptopa nie wolno również usuwać znaków graficznych, naklejek i innych symboli identyfikujących urządzenie.

W tym miejscu dochodzi jeszcze wybór wariantu – komputer uczeń może dostać na własność lub pożyczyć od szkoły. Należy pamiętać, że przyjęcie laptopa na własność jest całkowicie dobrowolne, a jeśli rodzic ma takie życzenie, może go odmówić. W takim przypadku sprzęt pozostanie własnością placówki oświatowej, użyczony tylko uczniowi.

Przeczytaj również