Nowy wymiar walki z cyberzagrożeniami w Polsce. Regulacje mają zostać przyjęte jeszcze w tym roku

Polska znalazła się wśród 20 krajów najbardziej narażonych na cyberataki. Hakerzy atakują przede wszystkim wiodące gospodarki. Na liście cyberprzestępców jest 12 państw z najwyższym PKB, w tym Stany Zjednoczone, Chiny, Wielka Brytania, Niemcy, Francja i Japonia. Dlatego właśnie Ministerstwo Cyfryzacji zaprezentowało projekt ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, który ma istotnie wzmocnić ochronę obywateli oraz instytucji przed rosnącymi zagrożeniami w cyberprzestrzeni. Założeniem jest, aby nowe regulacje zostały przyjęte jeszcze w tym roku.

Nowy wymiar walki z cyberzagrożeniami w Polsce. Regulacje mają zostać przyjęte jeszcze w tym roku
Podaj dalej

Walka z cyberzagrożeniami wchodzi w nowy wymiar

Obecna ustawa o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa obowiązuje do 1 sierpnia 2018 r. Od tego czasu obraz cyberprzestrzeni znacząco się zmienił. Aby nadążyć za zmieniającymi się zagrożeniami potrzebna jest skuteczna i precyzyjna nowelizacja obowiązującego obecnie aktu, która ma znacznie wzmocnić system bezpieczeństwa teleinformatycznego na poziomie krajowym.

– Zmiany w Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa to dla nas priorytetowy projekt na ten rok. Przez ostatnie lata wiele zmieniło się w krajobrazie cyberprzestrzeni, a wyzwań jest coraz więcej biorąc pod uwagę liczbę incydentów i ich konsekwencje. Jesteśmy zdeterminowani, aby wprowadzić nowe prawo szybko, ale zachowując odpowiedni okres dla przedsiębiorców do dostosowania się do regulacji – podkreślił wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Projektowana ustawa wprowadza nowe zasady dla dostawców usług cyfrowych oraz podmiotów administracji publicznej, które są objęte przepisami obecnej ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Podmioty kluczowe i ważne, których w skali kraju będą tysiące, zostaną zobowiązane wprowadzić system zarządzania bezpieczeństwem informacji w procesach służących świadczeniu przez nie usług.

Ustawa wprowadza zmiany w zakresie:

  • podmiotów kluczowych i ważnych,zespołów CSIRT,
  • systemu S46 i Pojedynczego Punktu Kontaktowego,
  • nadzoru i środków egzekwowania przepisów przez organy właściwe ds. cyberbezpieczeństwa,
  • kompetencji Ministra Cyfryzacji,
  • zmiany obowiązków Pełnomocnika ds. cyberbezpieczeństwa i Kolegium ds. cyberbezpieczeństwa,
  • instytucji dostawcy wysokiego ryzyka.

– Przed nami dużo pracy w zakresie współpracy z jednostkami administracji wszystkich szczebli oraz z sektorem prywatnym. Cyberbezpieczeństwo dotyka właściwie każdego elementu funkcjonowania wszystkich dużych usług. Zależy nam na zbudowaniu kompleksowego systemu, który będzie chronił instytucje, firmy oraz przede wszystkim obywateli – dodaje Paweł Olszewski, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji.

 

Przeczytaj również