"Nigeryjski przekręt" powstał w latach "90, ale dalej ma się dobrze. Oto jak nie dać się oszukać

Niestety, niektóre metody oszustów są tak dobre, że chyba nigdy się nie zestarzeją. Dlatego mówiąc o cyberprzestępczości nie sposób nie wspomnieć o tzw. „nigeryjskim przekręcie” – oszustwie, które przestępcom od dawna (i wciąż) przynosi ogromne zyski.

„Nigeryjski przekręt” powstał w latach „90, ale dalej ma się dobrze. Oto jak nie dać się oszukać
Podaj dalej

Nigeryjski przekręt – na czym to właściwie polega?

Pod nazwą tą kryją się oszustwa przeprowadzane w wielu wariantach, ale mające zawsze ten sam cel – wyłudzenie pieniędzy. Najprościej tłumacząc, przekręt nigeryjski to rodzaj oszustwa, które polega na złożeniu obietnicy przekazania dużej sumy pieniędzy, nawet rzędu kilkunastu milionów dolarów, w zamian za niewielką wpłatę z góry. Oszust często używa fałszywych dokumentów, aby jego oferta wydawała się wiarygodna.

Skąd taka nazwa? Pierwsze tego typu przestępstwa cyfrowe pojawiły się w latach 90. właśnie w Nigerii – bardzo uboga i dotknięta kryzysem naftowym Nigeria była wówczas wręcz zagłębiem oszustów bazujących na naiwności użytkowników Internetu. Współcześnie proceder ten jest zjawiskiem globalnym.

Początki i ewolucja przestępstwa

Oszustwa bazujące na zaufaniu wywołanym chęcią szybkiego wzbogacenia się funkcjonują od setek lat. Starsza wersja oszustwa nigeryjskiego to tak zwany „hiszpański więzień”. Co do ogólnych zasad oszustwo przebiegało podobnie jak dziś. Wytypowana, najczęściej nieprzypadkowo, zamożna ofiara otrzymywała list od rzekomo uwięzionego bogatego nieznajomego. Ten oferował dużą sumę pieniędzy za wyciagnięcie go z kłopotów. W tym celu ofiara musiała na przykład opłacić podróż, przekupić strażników i urzędników, lub uiścić innego rodzaju „opłatę manipulacyjną”. Oczywiście obiecanego wynagrodzenia za włożony trud i majątek, nigdy nie otrzymywano.

Jak nie dać się nabrać? Odpowiedź jest prosta – zachowaj zdrowy rozsądek i nigdy nie trać czujności! 
Wizja ogromnej fortuny, jaką oferują oszuści, potrafi przyćmić nawet najbystrzejszy umysł. Dlatego warto stosować kilka podstawowych zasad, aby uchronić się przed tzw. oszustwem nigeryjskim (i nie tylko).

  • Bądź podejrzliwy wobec każdej oferty, która wydaje się zbyt dobra, by mogła być prawdziwa. Jeśli ktoś, kogo nie znasz, oferuje ci dużą sumę pieniędzy za niewielką pomoc i przelew, to prawdopodobnie jest to oszustwo.
  • Dokonaj rozeznania przed zrobieniem interesów z kimkolwiek online. Pamiętaj, aby sprawdzić stronę internetową danej organizacji lub osoby i przeczytać opinie klientów, zanim wyślesz jakiekolwiek pieniądze.
  • Nigdy nie wysyłaj pieniędzy komuś, kogo nie znasz. Jeśli nie masz pewności co do wiarygodności osoby, która się z Tobą kontaktuje, lepiej jest zachować ostrożność i zrezygnować z transakcji.

Stare metody zawsze skuteczne

Warto pamiętać, że cyfrowy świat to już nasza codzienność, ponieważ wiele aktywności przeniosło się do Internetu. Dlatego właśnie najsłabszym ogniwem, nawet najlepiej zabezpieczonego systemu informatycznego, jest człowiek. Z tego powodu cyberprzestępcy zainteresowani wyłudzaniem danych i pieniędzy próbują wykorzystać naszą nieuwagę oraz łatwowierność. Metody stosowane od wieków, współcześni naciągacze stosują równie skutecznie jak w dawnych czasach.

Przeczytaj również