Nie tylko uczniowie - dorośli również dostaną laptopy od rządu. Od dziś można już składać wnioski na darmowy komputer

Na początku września informowaliśmy, że wraz z początkiem nowego roku szkolnego do 4-klasistów w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych trafiły obiecane przez rząd laptopy. Jak się okazuje, Ministerstwo Cyfryzacji przekazało dziś wiadomość o kolejnym programie z laptopami w roli głównej. Z tą jednak różnicą, że tym razem skierowany jest on do osób dorosłych. Na zakup komputera przyznane zostanie jednorazowo 2500 zł. Wnioski o te pieniądze można już składać.

Nie tylko uczniowie – dorośli również dostaną laptopy od rządu. Od dziś można już składać wnioski na darmowy komputer
Podaj dalej

Był laptop dla 4-klasistów…

Program „Laptop dla ucznia” jest rządową inicjatywą, której celem jest wsparcie dzieci i młodzieży w rozwoju kompetencji cyfrowych. To dziś tak fundamentalne umiejętności jak czytanie, pisanie, dodawanie, odejmowanie, mnożenie czy dzielenie. Bez nich nie sposób funkcjonować we współczesnym świecie wykorzystującym w życiu codziennym i pracy technologie cyfrowe.  A bez rozwoju kompetencji cyfrowych nie uda się zbudować nowoczesnego, odpornego społeczeństwa i co za tym idzie – konkurencyjnej gospodarki.

…Teraz czas na dorosłych

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało właśnie o zupełnie nowym programie „Laptop dla nauczyciela”, w ramach którego nauczyciele otrzymają bon o wartości 2500 zł na zakup laptopa.

„Nauczyciele mają różne potrzeby i ustawa daje im możliwość wyboru takiego sprzętu, jaki rzeczywiście przyda się im w pracy. Pracujemy nad tym, żeby projekt wszedł na stałe do systemu oświaty i żeby bony były przyznawane nauczycielom raz na 5 lat” – powiedział minister Janusz Cieszyński.

Jak to ma działać?

Mechanizm przyznawania dotacji dla nauczycieli na zakup laptopa ma być uproszczony do absolutnego minimum. Wszyscy uprawnieni nauczyciele mogą już teraz składać wnioski do dyrektorów szkół – wniosek musi zawierać imię, nazwisko, PESEL, adres e-mail i numer telefonu komórkowego wnioskującego. Te dane, każdy nauczyciel powinien wpisać do tabeli (załącznik nr 1 do wniosku) i przesłać w wersji edytowalnej z wypełnionym wnioskiem do dyrektora szkoły.

W następnym kroku dyrektorzy szkół przekazują do organów prowadzących szkoły tabelę z danymi nauczycieli, którzy są uprawnieni i wnioskowali o bon. Po pozytywnym rozpatrzeniu złożonych dokumentów nauczyciele dostają na wskazany przez siebie adres mailowy bon na zakup laptopa.

Przeczytaj również