Korzystasz z usług Google jak Gmail czy Zdjęcia Google? Te konta będą niedługo kasowane - musisz zrobić jedną rzecz, aby tego uniknąć

Od grudnia w ramach walki z zagrożeniami bezpieczeństwa Google zacznie usuwać niektóre konta. Wymazywanie kont oznacza nie tylko utratę dostępu do Gmaila. Usuwane będą również nieaktywne konta Google Workspace, Zdjęcia Google, Dokumenty Google oraz wielu innych usług giganta z Mountain View w Kaliforni.

Korzystasz z usług Google jak Gmail czy Zdjęcia Google? Te konta będą niedługo kasowane – musisz zrobić jedną rzecz, aby tego uniknąć
Podaj dalej

W imię walki z cyberprzestępczością

Ruth Kricheli, wiceprezes firmy ds. zarządzania produktami, powiedziała w oświadczeniu ogłaszającym nową politykę , że posunięcie to ma na celu ochronę użytkowników przed zagrożeniami bezpieczeństwa, ponieważ konta, które nie były używane przez jakiś czas, były bardziej narażone na przejęcie.

Wewnętrzna analiza przeprowadzona w Google wykazała, że ​​porzucone konta znacznie rzadziej niż konta aktywne miały założoną weryfikację dwuetapową, metodę uwierzytelniania, która pomaga potwierdzić tożsamość użytkownika.

„Konta te są często podatne na ataki, a gdy konto zostanie naruszone, można je wykorzystać do wszystkiego, od kradzieży tożsamości po nośnik niechcianych, a nawet złośliwych treści, takich jak spam”. powiedziała Ruth Kricheli dla NYT.

Tym samym Google zacznie usuwać nieużywane od co najmniej 2 lat konta od grudnia. Firma już zapowiedziała, że w pierwszej kolejności zacznie od skasowania kont, które zostały skonfigurowane, ale nigdy nie były używane. Zanim jednak jakiekolwiek konto zostanie usunięte, Google dostarczy użytkownikom kilka powiadomień za pośrednictwem Gmaila i wszelkich dostarczonych zapasowych adresów e-mail.

Będzie bowiem można uniknąć utraty konta. Użytkownicy Google, którzy nie korzystali ze swoich usług Google od co najmniej dwóch lat i nie chcą, aby zostało ono usunięte, mogą zachować jego aktywność, logując się po prostu do Gmaila lub dowolnej innej usługi Google, takiej jak Dysk Google, YouTube lub wyszukiwarka Google, albo pobierając dowolną aplikację ze sklepu Google Play.

Ruth Kricheli zaapewniła, że ​​plan usunięcia nieaktywnych kont Google dotyczy tylko kont osobistych i nie wpłynie na organizacje takie jak szkoły czy firmy korzystające z Gmaila i innych usług Google. Firma poinformowała również, że ​​każdy, kto ma istniejącą subskrypcję skonfigurowaną z kontem Google, na przykład połączonym z serwisem informacyjnym, zostanie uznany za aktywnego użytkownika, a jego konto nie zostanie usunięte.

Przeczytaj również