Kolejna przełomowa funkcja w aplikacji mObywatel. Teraz realnie zadbasz o bezpieczeństwo w podróży - swoje i bliskich

14 lipca w aplikacji mObywatel zadebiutował mDowód, czyli pełnoprawny, cyfrowy odpowiednik fizycznego dowodu osobistego. Jak się okazuje, to nie jedyna nowość w zyskującej na popularności aplikacji wydanej przez Ministerstwo Cyfryzacji. Dzięki mObywatel możemy również zadbać o własne bezpieczeństwo w podróży. Wystarczy kilka kliknięć, aby sprawdzić czy autobus, którym podróżujemy my lub nasi bliscy, jest bezpieczny.

Kolejna przełomowa funkcja w aplikacji mObywatel. Teraz realnie zadbasz o bezpieczeństwo w podróży – swoje i bliskich
Podaj dalej

mObywatel czyli wszystko co najważniejsze w telefonie

Aplikacja mObywatel to prawdziwa rewolucja i ogromne ułatwienie nie tylko dla kierowców – jak było do tej pory, ale dla wszystkich obywateli. Od dłuższego czasu kierowcy w Polsce nie muszą wozić ze sobą prawa jazdy, ubezpieczenia czy dowodu rejestracyjnego, bowiem wszystko to policja może sprawdzić w systemie CEPIK. Jeśli jednak chcemy, prawo jazdy i inne dokumenty możemy mieć w formie cyfrowej w aplikacji mObywatel, w której sprawdzimy również punkty karne, zrealizujemy receptę, złożymy różnego rodzaju wnioski, znajdziemy unijny certyfikat COVID, a teraz sprawdzimy nawet stan techniczny autobusu, którym przyjdzie podróżować nam lub naszym najbliższym.

„Nieustannie pracujemy nad rozwojem mObywatela 2.0. Od dziś możemy też sprawdzić czy autobus, którym podróżujemy my lub nasi bliscy, jest bezpieczny. Wysyłamy dzieci na kolonie, sami jeździmy na wycieczki – warto się upewnić, jaki jest stan techniczny pojazdu, do którego wsiadamy” – wyjaśnia minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Jak to działa?

Aby sprawdzić stan techniczny autobusu wystarczy kilka kliknięć. Należy najpierw zalogować się do swojej aplikacji mObywatel, kliknąć w ikonkę „Bezpieczny autobus” i wpisać numer rejestracyjny autobusu, którego dane chcemy sprawdzić.

grafika: Ministerstwo Cyfryzacji

Aplikacja pokaże, czy:

  • pojazd posiada ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
  • pojazd posiada ważne obowiązkowe badanie techniczne i informację, kiedy powinno się odbyć kolejne badanie,
  • pojazd jest oznaczony obecnie w bazie jako wyrejestrowany lub kradziony.

W raporcie znajdziesz również:

  • stan licznika odnotowany podczas ostatniego badania technicznego,
  • dane techniczne, takie jak liczba miejsc czy masa pojazdu.

Jak wyjaśnia minister Cieszyński, w apce możemy sprawdzić wszystkie autobusy, które mają polskie rejestracje: wycieczkowe, rejsowe i miejskie. „Zrobimy to szybko, używając tylko swojego smartfona. Jeśli stan techniczny pojazdu wzbudza nasze wątpliwości, sprawdzimy to jeszcze przed wezwaniem odpowiednich służb” – dodaje. Dane w aplikacji mObywatel pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów – jest to rejestr prowadzony przez Ministra Cyfryzacji na podstawie ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Przeczytaj również