Jesteśmy świadkami rewolucji na ścieżce AI. NVIDIA zaprezentowała procesory szybkie, jak nigdy wcześniej

W ciągu niecałych dwóch lat chipy NVIDIA H100, które są wykorzystywane przez prawie każdą firmę zajmującą się sztuczną inteligencją na świecie do trenowania dużych modeli językowych, które zasilają usługi takie jak ChatGPT, uczyniły z niej jedną z najbardziej wartościowych firm na świecie. W poniedziałek NVIDIA ogłosiła platformę nowej generacji o nazwie Blackwell, której chipy są od siedmiu do 30 razy szybsze niż H100 i zużywają 25 razy mniej energii.

Jesteśmy świadkami rewolucji na ścieżce AI. NVIDIA zaprezentowała procesory szybkie, jak nigdy wcześniej
Podaj dalej

„Procesory graficzne Blackwell są silnikiem napędzającym nową rewolucję przemysłową” –  powiedział dyrektor generalny NVIDIA Jensen Huang podczas dorocznego wydarzenia GTC firmy w San Jose. „Generatywna sztuczna inteligencja to technologia naszych czasów. Współpracując z najbardziej dynamicznymi firmami na świecie, zrealizujemy obietnicę sztucznej inteligencji dla każdej branży” – dodał Huang w komunikacie prasowym.

Jesteśmy świadkami prawdziwej rewolucji.

Chipy NVIDIA Blackwell zostały nazwane na cześć Davida Harolda Blackwella, matematyka specjalizującego się w statystyce. NVIDIA twierdzi, że Blackwell jest najpotężniejszym chipem na świecie. Oferuje on znaczący wzrost wydajności dla firm zajmujących się sztuczną inteligencją z prędkością 20 petaflopów w porównaniu do zaledwie 4 petaflopów, które zapewniał H100. Znaczna część tej prędkości jest możliwa dzięki 208 miliardom tranzystorów w chipach Blackwell w porównaniu do 80 miliardów w H100.

Jensen Huang, Nvidia
Jensen Huang, Nvidia

Na znak tego, jak bardzo współczesna rewolucja AI jest zależna od chipów NVIDIA, komunikat prasowy firmy zawiera referencje od siedmiu dyrektorów generalnych, którzy łącznie prowadzą firmy warte biliony dolarów. Należą do nich CEO OpenAI Sam Altman, CEO Microsoft Satya Nadella, CEO Alphabet Sundar Pichai, CEO Meta Mark Zuckerberg, CEO Google DeepMind Demis Hassabis, prezes Oracle Larry Ellison, CEO Dell Michael Dell i CEO Tesla Elon Musk.

„Obecnie nie ma nic lepszego niż sprzęt NVIDIA dla sztucznej inteligencji” mówi Musk w oświadczeniu. „Blackwell oferuje ogromny skok wydajności i przyspieszy naszą zdolność do dostarczania najnowocześniejszych modeli. Cieszymy się, że możemy kontynuować współpracę z firmą NVIDIA w celu usprawnienia obliczeń AI” – twierdzi z kolei  Altman.

NVIDIA nie ujawniła, ile będą kosztować chipy Blackwell. Według CNBC, jej chipy H100 kosztują obecnie od 25 000 do 40 000 USD za chip, a całe systemy zasilane przez te chipy mogą kosztować nawet 200 000 USD.

 

Przeczytaj również