Fałszywe reklamy w Google to nadal olbrzymi problem. Na szczęście można łatwo się przed nimi bronić

Mówi się, że w dzisiejszych czasach wszystko można znaleźć w Internecie. I jest w tym sporo prawdy – już dzięki kilku kliknięciom, w łatwy, szybki i prosty sposób możesz mieć dostęp do interesujących produktów. Niestety bardzo często internauci mogą trafić również na fałszywe reklamy, po kliknięciu w które narażamy się na udostępnienie wrażliwych danych oszustom.

Fałszywe reklamy w Google to nadal olbrzymi problem. Na szczęście można łatwo się przed nimi bronić
Podaj dalej

W jaki sposób znajdujemy interesujące nas treści w Internecie?

Najczęściej wystarczy wpisać krótkie zapytanie w wyszukiwarce internetowej, by po chwili móc uzyskać kilka stron wyników dopasowanych do tego, czego szukamy. Wszystko wydaje się bardzo proste i oczywiste. Co może stanowić niebezpieczeństwo i zagrażać nam jako użytkownikom?

Fałszywe reklamy w Google

Korzystając z wyszukiwarek, na pierwszym miejscu każdego wyszukiwania pojawiają się reklamy. Treści sponsorowane są różne. Mogą to być reklamy stron banków, produktów, usług, innych instytucji. Kto może wykupić dostęp, by jego strona znalazła się na samej górze listy wyszukiwań? Każdy. Przestępcy również korzystają z takiej możliwości. Wykupują reklamy po to, by promować stworzone przez siebie strony, które łudząco przypominają prawdziwe witryny banków, sklepów lub innych instytucji a także dostawców oprogramowania i sterowników. Wszystko po to, aby wykraść dane lub pieniądze. Działania są różne, od przejmowania danych logowania, poprzez przesyłanie plików ze szkodliwym oprogramowaniem infekującym sprzęt.

Jak się chronić?

  • Zawsze zwracaj uwagę na to czy nie klikasz w reklamę, jeśli to zrobisz, upewnij się czy adres strony, na którą nastąpiło przekierowanie jest prawidłowy – czy znalezłeś się na tej stronie, na której zamierzałeś.
  • Uważaj na pliki, które pobierasz z internetu. Mogą zawierać szkodliwe oprogramowanie. Korzystaj z oficjalnych i autoryzowanych sklepów, a na komputerach ze stron producenta albo dostawcy oprogramowania.
  • Weryfikuj czy sieć jest chroniona przez Listę Ostrzeżeń: https://lista.cert.pl/

Pamiętaj, że zdrowy rozsądek jest podstawą naszego bezpieczeństwa. Podobnie jak edukacja na rzecz podnoszenia świadomości związanej z bezpieczeństwem w sieci. Bądź uważny i świadomy!

Przeczytaj również