Chińczycy zbudują bazę na księżycu. Opracowali już specjalne roboty - "Super Murarzy", które wykonają to zadanie

Jak podała dziś agencja Reutera, Chińczycy w ciągu kolejnych 5 lat rozpoczną prace nad wybudowaniem bazy na księżycu. Projekt ma rozpocząć się podczas misji Chang’e-8, której start zaplanowany jest na 2028 rok. Jeśli im się to uda, będzie to pierwsza taka placówka na Srebrnym Globie w historii ludzkości.

Chińczycy zbudują bazę na księżycu. Opracowali już specjalne roboty – „Super Murarzy”, które wykonają to zadanie
Podaj dalej

Pierwsza baza na księżycu – co na razie wiemy o planach Chin

Dziennik Changjiang Daily poinformował wczoraj, że ponad 100 chińskich naukowców, badaczy i przedstawicieli przemysłu kosmicznego spotkało się niedawno na konferencji na Uniwersytecie Nauki i Technologii Huazhong w mieście Wuhan w środkowych Chinach, aby omówić sposoby budowy infrastruktury na Księżycu.

Ding Lieyun, ekspert z Chińskiej Akademii Inżynierii, powiedział, że zespół projektuje robota o nazwie „Super Murarz”, który ma wytwarzać cegły z księżycowej gleby. Podobno projekt maszyny jest już wysoce zaawansowany. Robot, którego zadaniem jest wykonanie „księżycowej cegły”, zostanie wystrzelony podczas chińskiej misji Chang’e-8 około 2028 roku.

„Zbudowanie bazy na Srebrnym Globie jest potrzebne do długoterminowych eksploracji Księżyca i z pewnością zrealizujemy swój cel.”powiedział Ding, przyznając jednocześnie, że jest to projekt długoterminowy, a jego realizacja zajmie ok kilku, do nawet kilkunastu lat.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD ZDJĘCIEM

Poważne plany Pekinu i energia dla Ziemi na 250 lat

Portal forsal.pl przypomina, że Chiny wcześniej wysyłały już sondy na Księżyc, zbudowały własną stację kosmiczną, a także mają coraz większe plany w stosunku do Marsa. Wszystko to sprawia, że Pekin będzie rywalizować z Waszyngtonem jeśli chodzi o dostęp do minerałów i innych surowców pozaziemskich.

Uważa się, że Księżyc daje możliwości wytworzenia bezodpadowej energii jądrowej, która mogłaby zaspokoić potrzeby Ziemi przez 250 lat. Eksperci obawiają się jednak, że różne państwa świata mogą wejść w ostry spór dotyczący księżycowych surowców. – podaje forsal.pl.

źródło: Reuters, forsal.pl

Przeczytaj również