Bezpieczne ferie w sieci. Rodzice nie powinni przejść obok tego obojętnie

Ferie zimowe to nie tylko czas radości dla dzieci, ale także wyzwań dla rodziców dbających o ich bezpieczeństwo. Dotyczy to zarówno aktywności offline, jak i online. Sprawdź, co możesz zrobić, aby Twoje dziecko było bezpieczne podczas aktywności online.

Bezpieczne ferie w sieci. Rodzice nie powinni przejść obok tego obojętnie
Podaj dalej

W przerwie od szkolnych zajęć dzieci mają więcej czasu, a ten często spędzają przed ekranem monitora. Są przez to bardziej narażone na ataki cyberprzestępców. Dlatego nie ma lepszego czasu niż teraz, aby uświadomić dziecku znaczenie bezpieczeństwa w internecie.

Fot.: Ministerstwo Cyfryzacji

Jak zapewnić cyfrowe bezpieczeństwo najmłodszym?

Nie pozostawiaj dziecka samego w sieci

Pokaż mu dobre strony Internetu i wskaż, jak może rozwijać swoje pasje. Ostrzeż je też o zagrożeniach, które mogą z niego płynąć.

Naucz dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie

Podejmij razem z dzieckiem wspólną edukację na temat zagrożeń online. Porozmawiajcie o phishingu, cybeprzemocy, uzależnieniu od internetu. Zrozumienie tych zagrożeń zwiększy świadomość i ostrożność online. Jak to zrobić? Sprawdź, jak Czerwony Kapturek, Śpiąca Królewna, Królowa Śniegu oraz Rybak i Złota Rybka poradzili sobie z cyfrowymi zagrożeniami – bądź z innej bajki.

Zwróć uwagę na bezpieczeństwo danych osobowych

Jedną z najcenniejszych współczesnych walut są informacje. Ostrzeż dziecko, że nie należy publikować w sieci swoich danych osobowych, czyli imienia i nazwiska, adresu, numeru telefonu. Zwróć uwagę na zdjęcia, które dziecko wrzuca do sieci. Wypracuj w nim nawyk, by zawsze zastanowiło się, czy naprawdę musi opublikować to zdjęcie. Bardzo ważne jest, abyś upewnił się, czy dziecko rozumie, że wszelkie dane osobowe powinny być prywatne.

Świadomie korzystaj z aplikacji

Wiele aplikacji oferuje zabawę, rozrywkę, kontakt z innymi internautami, możliwość dzielenia się swoim życiem. Niestety, wiele z nich zbiera różne dane o użytkownikach, nie weryfikuje pokazywanych treści, umożliwia nawiązanie kontaktu z nieznajomymi – a to tylko niektóre z zagrożeń, na które mogą natknąć się dzieci podczas korzystania z popularnych aplikacji. O tym, jakie niosą ze sobą zagrożenia, na co powinni zwracać uwagę rodzice dzieci, pisze ekspertka NASK w artykule „Na co powinni zwracać uwagę rodzice w kontekście aplikacji używanych przez dzieci”

Rozważ zainstalowanie oprogramowania do kontroli rodzicielskiej

Takie narzędzie pozwoli m.in. na monitorowanie aktywności dziecka w sieci, zablokowanie możliwości samodzielnego instalowania aplikacji, przeglądania nieodpowiednich dla dzieci stron internetowych czy ograniczenia możliwości kontaktów wyłącznie do zaufanych numerów.

Reaguj – zgłaszaj nielegalne i szkodliwe treści

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie to nasza wspólna odpowiedzialność. Nielegalne treści należy zgłaszać do punktu kontaktowego prowadzonego przez zespół ekspertów NASK Dyżurnet.pl (dyzurnet.pl)

Przeczytaj również