Advance Mobile Location w Polsce. Ta usługa będzie ratować życie

Ministerstwo Cyfryzacji oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej pracują nad uruchomieniem w Polsce narzędzia pod nazwą Advance Mobile Location (AML). Jest to usługa polegająca na lokalizacji osoby dzwoniącej na numery alarmowe, aby służby ratownicze mogły odnaleźć ją najszybciej, jak tylko jest to możliwe.

Advance Mobile Location w Polsce. Ta usługa będzie ratować życie
Podaj dalej

Na czym polega usługa Advance Mobile Location?

System działania usługi jest relatywnie prosty. Gdy osoba potrzebująca pomocy zadzwoni na numer alarmowy (np. 112), funkcja AML zostanie automatycznie aktywowana i prześle informacje o dokładnej lokalizacji telefonu komórkowego do odpowiednich służb ratunkowych. Dzięki temu ratownicy mogą szybko dotrzeć na miejsce zdarzenia, nawet jeśli osoba dzwoniąca nie jest w stanie podać dokładnej lokalizacji lub nie zna okolicy, w której się znajduje. Wysyłane dane lokalizacyjne są bardzo precyzyjne, lokalizują urządzenie do 5 metrów na zewnątrz i średnio 25 metrów w pomieszczeniach.

Głównym celem Advanced Mobile Location jest skrócenie czasu reakcji służb ratowniczych, takich jak policja, straż pożarna czy pogotowie ratunkowe poprzez dostarczenie im precyzyjnych informacji o położeniu osoby potrzebującej pomocy. Technologia jest wspierana przez różne systemy operacyjne i operatorów sieci komórkowych na całym świecie.

Prywatność i bezpieczeństwo

Aplikacja Advance Mobile Location jest w pełni bezpieczna dla użytkowników końcowych i nie ingeruje w istniejące zasady prywatności. Dane lokalizacyjne są udostępniane wyłącznie w trakcie połączenia głosowego (kilkukrotnie w trakcie trwania rozmowy) i tylko podczas wywołania numeru alarmowego 112 i numerów trzycyfrowych 9XY, np. 999.

AML zapewnia pełną ochronę danych osobowych. Dane lokalizacyjne będą objęte tajemnicą telekomunikacyjną, tj. będą przechowywane przez określony czas i będą udostępniane służbom ratunkowym wyłącznie w czasie trwania połączenia głosowego. Następnie zostaną trwale usunięte Uruchomienie wszystkich funkcjonalności AML w Polsce planowane jest na 2027 r.

Przeczytaj również