Tesla Megapack stanęła w ogniu. Projekt za miliony mógł pójść z dymem

Ogromna jednostka akumulatorowa Tesla Megapack, spłonęła podczas testów, w pobliżu Geelong (Australia). Ponad 150 strażaków walczyło z toksycznym płomieniem, przez kilka godzin.

Tesla Megapack stanęła w ogniu. Projekt za miliony mógł pójść z dymem
Podaj dalej

Testowali nowy projekt, gdy wybuchł pożar

Ogromny magazyn energii Tesli, znajduje się w Moorabool w stanie Wiktoria. To tam podczas testów, zaczęła płonąć 13-tonowa bateria litowa. Ogień szybko rozprzestrzenił się na sąsiedni zespół akumulatorów. W związku z tym pobliżu Geelong wydano ostrzeżenie o toksycznym dymie.

Okoliczni mieszkańcy otrzymali nakaz zamknięcia okien i przewodów kominowych oraz wprowadzenia przebywających na zewnątrz zwierząt do budynków. Trujący dym, który  powstał na skutek pożaru,  rozprzestrzenił się na okolice Batesford, Bell Post Hill, Lovely Banks i Moorabool.

Zdjęcia płonących akumulatorów Megapack , udostępniły lokalne wiadomości  News 7 Melbourne . Na ich podstawie można stwierdzić, że płomienie strawiły jedynie dwie gigantyczne jednostki akumulatorowe. Przyczyna pożaru nie jest znana.

Tesla Megapack pożar
7News Melbourne

Tesla dostarczyła do projektu technologię Megapack

Za baterię Tesli zapłaciła firma Neoen, która  zajmuje się energią odnawialną. Dyrektor zarządzający Neoen Australia, powiedział, że Neoen i Tesla ściśle współpracowały ze służbami ratunkowymi, aby opanować niebezpieczny pożar.

Farma akumulatorów Megapack zacznie funkcjonować w grudniu tego roku. Kontrakt na dostawy energii z  Australijskim Operatorem Rynku Energii (AEMO) podpisano na 10 lat. Nie wiadomo czy pożar jaki pojawił się podczas testów, nie spowoduje opóźnień w uruchomieniu dużej baterii.

Nie wiadomo ile dokładnie wyniesie całkowity koszt projektu, ale Neoen otrzymał 118 milionów dolarów od rządu australijskiego, w ramach dofinansowania dużej baterii, która ma produkować 450 megawatogodzin (MWh) energii elektrycznej.

 

Przeczytaj również