Latające taksówki to świetny pomysł na korki w mieście. Właśnie otwarto pierwsze na świecie lotnisko dla latających samochodów

Świat motoryzacji idzie do przodu i oprócz elektrycznych samochodów, pojawiają się te, które potrafią latać. Chętni, otwarci na nowe wrażenia z jazdy, mogą już korzystać z “powietrznych taksówek”. Właśnie otwarto dla nich pierwsze lotnisko na świecie.

Latające taksówki to świetny pomysł na korki w mieście. Właśnie otwarto pierwsze  na świecie lotnisko dla latających samochodów
Podaj dalej

Wielka Brytania otwarta na powietrzną wersję samochodów

Budowa jedynego na świecie lotniska dla powietrznych samochodów i elektrycznych dronów trwała 15 miesięcy. Wybudowane w Wielkiej Brytanii lotnisko pozwala zarówno na lądowanie, jak i zabieranie pasażerów latającym taksówkom.

Lotnisko, które znajduje się w Coventry, zajmuje powierzchnię ponad 1579 metrów kwadratowych. To jednocześnie wzór dla setki innych lotnisk w centrach miast na całym świecie. Przeznaczone dla bez emisyjnych dronów elektrycznych i taksówek powietrznych jest zasilane wodorowymi ogniwami paliwowymi.

Lotnisko „Air-One” ukończone przez Urban Air-Port Ltd (UAP) ukończono wcześniej niż zakładane 18 miesięcy, łącznie z planowaniem. Ten niezwykły projekt powstał dzięki partnerstwu Rady Miasta Coventry i Urban Air-Port. Ma za zadanie udowodnić, że mobilność powietrzna w miastach to świetny pomysł. Nie tylko ograniczy zanieczyszczenie powietrza, ale zlikwiduje korki na drogach.

Dyrektor generalny UAP Ricky Sandhu powiedział:

„Chcieliśmy stworzyć wielofunkcyjne centrum operacyjne dla pojazdów załogowych i bezzałogowych zapewniające dowodzenie i kontrolę nad samolotami, tankowanie, załadunek ładunku i pasażerów”

Urban-Air-Port-Coventry lotnisko dla latających samochodów
fot.Hyundai

Prototyp powietrznej taksówki wykonał Hyundai

Popularny wśród kierowców producent samochodów Hyundai dostarczył prototyp swojej taksówki powietrznej SA-1, by umożliwić demonstrację tego, co można zrobić dzięki takiemu projektowi. Koreański producent bierze udział w wyścigu o komercjalizację usług latających taksówek i planuje pokazać swój pojazd latający do 2028 roku.

Urban-Air Port poinformował, że pierwsi pasażerowie latających samochodów, zaczną korzystać z lotniska już w 2025 roku. Pierwszy dron cargo wystartował już w tym tygodniu. Autonomiczne drony można wykorzystywać do dostarczania zapasów i sprzętu ratunkowego dla brytyjskiej policji i służb ratowniczych.

Latające pojazdy wystartują z platformy o szerokości 14 metrów, którą umieszczono na środku prefabrykowanego budynku. Kiedy latający samochód lub dron wyląduje na platformie lądowniczej, opadnie do wnętrza hangaru, gdzie można go naładować i przygotować do następnego lotu.

Air-One można oglądać w Coventry do 15 maja 2022 r. Później UAP planuje je zdemontować i przenieść w inne miejsca w Wielkiej Brytanii. Wszystko po to, by nową koncepcję mobilności mogło obejrzeć jak najwięcej osób.

Lotnisko będzie w pełni autonomiczne i zintegrowane z pojazdami elektrycznymi, tak aby stworzyć całkowicie zrównoważoną sieć transportu publicznego. Jak pisze Express, naukowcy twierdzą, że do 2027 r. rynek zaawansowanej mobilności lotniczej osiągnie na całym świecie wartość 12,4 miliarda dolarów. Docelowo planuje się ograniczyć kierowcom możliwość posiadania prywatnych samochodów, o czym pisaliśmy tutaj.

Przeczytaj również