Korzystasz z aplikacji w samochodzie? Musisz o tym wiedzieć, zanim hakerzy przejmą nad nim kontrolę

Producenci oferują dziś kierowcom szereg nowych technologii, dzięki którym mogą korzystać z wielu aplikacji w samochodzie. Zastosowanie szeregu nowoczesnych rozwiązań oferowanych wraz z samochodem pozwala na sterowanie różnymi funkcjami auta, ale czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, że nie jesteś jedynym, kto ma do nich dostęp?

Korzystasz z aplikacji w samochodzie? Musisz o tym wiedzieć, zanim  hakerzy przejmą nad nim kontrolę
Podaj dalej

Aplikacje mobilne pomagają hakerom zdalnie sterować tym, co masz w samochodzie

Branża motoryzacyjna przechodzi prawdziwą rewolucję pod względem oferowanych dziś w samochodzie technologii. Dzięki wielu aplikacjom nasze środki lokomocji są coraz bardziej inteligentne, co ma swoje ciemne strony.

Firma Kaspersky przeanalizowała 69 aplikacji, z których korzystają kierowcy i doszła do jednoznacznych wniosków. Ostrzega, by podchodzili do nich z dużą dozą ostrożności.
Jak zobaczysz na grafice poniżej, ponad połowa z przebadanych aplikacji nawet nie ostrzega, że zbiera dane uwierzytelniające. To budzi niepokój, bo wszystkie wymagają dostępu do konta utworzonego przez producenta samochodu. To jest jednoznaczne z tym że mają pełny dostęp do możliwości oferowanych przez producenta samochodu.

aplikacje pomagają hakerom sterować szeregiem funkcji w samochodzie

Co ważne, 14 procent z badanych aplikacji nie zawiera żadnych informacji kontaktowych, więc gdy zajdzie potrzeba nie masz możliwości skontaktowania się z programistą. Które marki pojazdów najczęściej podlegają kontroli aplikacji innych firm? W sumie naliczono 31 marek, a pierwszą piątkę przedstawia grafika poniżej. Tesla jest tu numer jeden, a tuż za nią plasuje się Nissan.

aplikacje pomagają hakerom sterować szeregiem funkcji w samochodzie
źródło: www.securelist.com

Dlaczego to taki wielki problem? Każda z tych aplikacji uzyskuje dostęp do ważnych informacji, bo łączy się z kontem producenta samochodu. Jeśli uzyskane przez producenta aplikacji poświadczenia nie będą bezpiecznie przechowywane, to jak ostrzega Kaspersky, hakerzy mogą przejąć sterowanie nad ważnymi funkcjami. Na przykład regulowaniem temperatury w samochodzie, klaksonem, światłami itd. Jednym słowem dostają możliwość zdalnego sterowania samochodem.

Jak się zabezpieczyć przed tym problemem?

Utrata prawie wszystkich danych pozwala na uzyskanie informacji nawet na temat lokalizacji twojego samochodu, dlatego warto się stosować do zaleceń specjalistów.
Pozbycie się problemu jest teoretycznie proste- wystarczy pobierać jedynie te aplikacje, które pochodzą z oficjalnego sklepu z aplikacjami.
Jeśli zdecydujesz się przestać korzystać z inaczej pobranych aplikacji, to musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy:

– nie wystarczy po prostu usunąć aplikację- niektóre usługi wymagają zakończenia subskrypcji lub usunięcia konta na swojej stronie internetowej;
– obowiązkowo zmień hasło;
– po zresetowaniu hasła spróbuj odwołać dostęp za pośrednictwem strony internetowej producenta (jeśli istnieje taka funkcja) lub obsługi klienta.

Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz tutaj.

https://wrc.net.pl/mh-samochody-tesli-z-luka-bezpieczenstwa-hakerzy-bez-trudu-moga-je-odblokowac-i-przejac

 

Przeczytaj również