Kierowcy dostaną mandaty za hałas silnika. Już opracowano specjalny radar

Mieszkańcy Szwajcarii są zirytowani hałasem na drogach, w związku z tym kierowcy muszą się liczyć z faktem, że już niedługo czekają ich mandaty. Rządzącym marzy się kamera z radarem do pomiaru natężenia hałasu. Jak się okazuje, irytujące hałasy wkrótce przejdą do przeszłości.

Kierowcy dostaną mandaty za hałas silnika. Już opracowano specjalny radar
Podaj dalej

Firma z Genewy opracowała technologię, która zamienia dźwięk w dane

Oprócz bardziej intensywnych kontroli, wyższych mandatów, cofnięcia prawa jazdy i konfiskaty pojazdów, przedmiotem dyskusji rządu są również tzw. sygnalizatory hałasu.

Start-up, firmy Securaxis wraz z naukowcami z Uniwersytetu w Lozannie opracował takie urządzenie. Założyciel start-upu Glenn Meleder wyjaśnił, że na razie ma on na celu podniesienie świadomości wśród kierowców.

Są to małe czarne skrzynki, których celem są „wytwórcy hałasu”. Najprościej mówiąc jest to inteligentny czujnik, który mierzy hałas samochodów, motocykli i ciężarówek.

„Urządzenie potrafi odróżnić hałas drogowy od innych dźwięków w okolicy”, wyjaśnia Alain Bützberger, inżynier ruchu w Swisstraffic.

Czujnik rejestruje poziom dźwięku i w zależności od wyniku na znajdującej się nieopodal tablicy wyświetla komunikat w kolorze czerwonym lub zielonym.

„Jeśli ktoś znajduje się poniżej progu hałasu, na tablicy pojawia się komunikat „dziękuję”. Jeśli jest powyżej, pojawia się „ciszej” z wykrzyknikiem” wyjaśnia Bützberger

kierowcy i system securaxis
photo Kathrin Hond

Kierowcy szykują się na mandaty, czujnik hałasu dla policji już w fazie testów

Obecnie specjaliści firmy Securaxis pracują nad specjalnym modelem radaru przeznaczonym dla policji. Kierowcy, których samochody są zbyt głośne będą karani tak samo jak do tej pory motocykliści. Od 10 czerwca 2020 r. na popularnych tam trasach wycieczkowych obowiązuje zakaz jazdy dla motocykli o stacjonarnym hałasie przekraczającym 95 decybeli.

Minie jeszcze trochę czasu, zanim radar hałasu zamieni się w fotorejestrator hałasu. Jednakże już teraz szwajcarscy politycy są mocno zaangażowani w walkę z hałasem na ulicach.

W Niemczech prowadzono już kampanie mające na celu zmniejszenie hałasu ulicznego. W 2019 r. Hanower był pierwszym niemieckim miastem, które złożyło wniosek o instalację fotoradarów dla pojazdów emitujących hałas.

Młodzieżowa organizacja FDP, przedstawiła taki pomysł radzie miasta. Zamiast wprowadzać zakazy prowadzenia pojazdów z powodu zanieczyszczenia środowiska i hałasu, wolą polegać na innowacjach i nowych technologiach.

 

źródło: www.autozeitung.de

Przeczytaj również