Android z nową rewelacyjną funkcją! Przyda ci się, gdy ukradną ci samochód

Popularność Android Auto stale rośnie. Jak ujawnił Google, już ponad 100 milionów samochodów korzysta z trybu bezprzewodowego. Teraz gigant kładzie nacisk na rozpowszechnienie Android Automotive w coraz większej liczbie samochodów.

Android z nową rewelacyjną funkcją! Przyda ci się, gdy ukradną ci samochód
Podaj dalej

Samodzielny system z zaawansowaną funkcjonalnością

Android Automotive jest większym i bardziej złożonym rodzeństwem Android Auto. Fabrycznie zainstalowany na jednostce głównej, zapewnia kierowcom dużo bardziej zaawansowaną funkcjonalność.
Google tworząc platformę Android Automotive pokazał, że producenci nie muszą płacić ogromych pieniędzy by opracować nowoczesne i funkcjonalne systemy operacyjne. W porównaniu z Android Auto, który opiera się wyłącznie na telefonie, Automotive jest głęboko zintegrowany z pojazdem, zapewniając bardziej zaawansowane możliwości.

Google Maps dostępne w Android Automotive są zintegrowane m.in. z funkcjami adaptacyjnego tempomatu. Kierowca nie tylko otrzymuje w czasie rzeczywistym aktualne informacje drogowe, ale może dostosowywać prędkość samochodu do pojazdu poprzedzającego. Ponadto samochód może uwzględnić ograniczenia prędkości na trasie i panujące warunki atmosferyczne.

System ten oferuje szereg usług bazowych o nazwie Google Automotive Services. Znajdują się tu znane wszystkim kierowcom Google Maps. Zasadnicza różnica polega m.in. na tym, że kierowca wsiadający do auta wyposażonego w system Automotive, nie musi się martwić o zakres map.

Ich zakres jest znacznie większy i dokładniejszy, a kierowca z chwilą uruchomienia silnika, dostaje dostęp do największej bazy punktów nawigacyjnych na świecie. Otrzyma też automatyczne podpowiedzi dotyczące stacji paliw, czy punktów ładowania elektrycznych samochodów.

Volvo-XC40-WNĘTRZE android automotive
Volvo-XC40

Android Automotive z kolejną użyteczną funkcją

Android Automotive obsługuje konta Google, umożliwiając kierowcom tworzenie profili, które pozwolą na bardziej spersonalizowane wrażenia podczas uruchamiania silnika.
Jeszcze 20 lat temu, nikt nie wyobrażał sobie takich rzeczy, ale technologia przyszłości już się pojawiły, a Android Automotive zamierza być ich częścią. Niestety fakt, że samochody są coraz mądrzejsze, nie pozostaje obojętny na edukację złodziei.

Wbrew pozorom im mądrzejszy samochód tym złodziej szybciej wykryje jego podatność na jakiekolwiek ataki. W rezultacie może dojść do sytuacji, w której wsiądzie do samochodu i nim odjedzie.
Google coś o tym wie i właśnie rozpoczął prace nad nową funkcją, która przyda się kierowcom w przypadku kradzieży samochodu.

Funkcja „Znajdź moje urządzenie” w Android Automotive została skonfigurowana tak, aby umożliwić użytkownikowi ochronę połączonych danych w samochodzie. Podczas gdy w Android Auto dane są w telefonie, w Android Automotive są w samochodzie od momentu kiedy powiązaliśmy samochód z naszym kontem Google. Jeśli samochód przechwycą złodzieje, będą mieć dostęp do historii Google Maps, kontaktów, wiadomości i połączeń.

Nowa funkcja, pozwoli zablokować profil samochodu hasłem lub bezpośrednio usunąć wszystkie dane. Właściciel samochodu połączy się zdalnie ze swoim kontem Google, zablokuje profil i zezwoli na połączenie tylko pod warunkiem podania hasła. Ponadto Google chce wymusić zablokowanie profilu, nawet gdy samochód znajdzie się w trybie offline, z ograniczonym dostępem po uruchomieniu silnika.

Funkcja jest nadal w fazie eksperymentalnej, ale w miarę postępu prac będziemy jeszcze o niej słyszeć. W Polsce nowy system trafi do modeli Volvo XC60, S90 i V90 a także elektrycznego Volvo XC40 Recharge P8.

Przeczytaj również