Sztuczna inteligencja poznała Polaków. Ty też codziennie popełniasz chociaż jedno takie wykroczenie?

Wiele wskazuje na to, że sztuczna inteligencja wkrótce może zastąpić ludzi w wielu dziedzinach codziennego życia. Taka przemiana już się rozpoczęła i z czasem będzie przybierać na sile. Wszystko wskazuje na to, że AI poznała też dokładnie polskich kierowców. Czego się o nas dowiedziała? Czy ty też chociaż raz dziennie popełniasz takie wykroczenie? To raczej oczywiste… Prawda?

Sztuczna inteligencja poznała Polaków. Ty też codziennie popełniasz chociaż jedno takie wykroczenie?
Podaj dalej

Niezwykłą popularność w ostatnich tygodniach zyskuje OpenAI, czyli czat, na którym możemy konwersować ze sztuczną inteligencją. Taka rozmowa z jednej strony jest doznaniem niezwykle interesującym i intrygującym, ale z drugiej strony nieco przerażającym. Sztuczną inteligencję zapytałem dziś m.in. o to, jakie wykroczenie jest w naszym kraju najbardziej popularne? Czego Polacy dopuszczają się niemal codziennie i w jakich konkretnie okolicznościach? Czy ten opis pasuje też do was?

kierowca kierowcy mandat wykroczenie sztuczna inteligencja
Pixabay

Przekroczenie dozwolonej prędkości – to jedno z najczęstszych wykroczeń, z którymi spotyka się polska policja. Kierowcy często przekraczają dozwoloną prędkość, co zwiększa ryzyko wypadków i stanowi zagrożenie dla innych użytkowników dróg” – odpowiedział mi czat OpenAI. Jakie jest kolejne zagrożenie? „Nieprawidłowe wyprzedzanie – polscy kierowcy często wyprzedzają w niebezpiecznych miejscach, takich jak zakręty, na wzniesieniach czy w miejscach niedostatecznie przesłoniętych widokiem. Jest to bardzo niebezpieczne i często prowadzi do kolizji” – powiedziała mi sztuczna inteligencja.

Czy na rondzie trzeba włączyć lewy kierunkowskaz? Internauci się sprzeczają. Jaka jest prawda?

Czego jeszcze dopuszczają się Polscy kierowcy i co wpływa na pogorszenie bezpieczeństwa? „Nieprzestrzeganie znaków drogowych – wielu kierowców ignoruje znaki drogowe, takie jak znaki ograniczenia prędkości, znaki zakazu parkowania czy znaki drogowe informujące o tym, jakie manewry są dozwolone na danym odcinku drogi” – mówi mi czat OpenAI. „Jazda pod wpływem alkoholu – niestety, w Polsce wciąż wiele osób decyduje się na jazdę samochodem po spożyciu alkoholu, co jest nie tylko nieodpowiedzialne, ale również nielegalne” – czytam dalej.

kierowca kierowcy mandat wykroczenie sztuczna inteligencja
fot. pixabay

Sztuczna inteligencja zna Polaków? Takie wykroczenie to norma?

W czołowej piątce podanej mi przez sztuczną inteligencję znalazło się jeszcze „Korzystanie z telefonu podczas jazdy – polscy kierowcy często korzystają z telefonów komórkowych podczas jazdy, co jest niebezpieczne i stanowi przestępstwo”. Trzeba przyznać, że ta lista jest niezwykle dokładna. Trudno byłoby w tak krótkim czasie sporządzić sobie podobną listę i nie wymienić którejś z tych opcji. Sztuczna inteligencja zna polskich kierowców i wie, jakie są nasze największe bolączki.

Kierowco, kara wzrosła do 7 tysięcy złotych! Pamiętasz o tym obowiązku? Jeśli nie, masz problem…

Oczywiście, lista ta nie jest wyczerpująca, ale te wykroczenia są najczęściej spotykane. Warto pamiętać, że przestrzeganie przepisów drogowych jest nie tylko kwestią bezpieczeństwa, ale również odpowiedzialności i poszanowania innych użytkowników dróg” – zakończył czat OpenAI. I abstrahując od samego problemu i od tego, jakie wykroczenia Polacy popełniają najczęściej… rozmowa ze sztuczną inteligencją jest zadziwiająca. Możemy się zdziwić, że AI wie aż tyle i w tak rozsądny sposób potrafi to wszystko wytłumaczyć.

To nie do tego służy klakson! Tylko spróbuj zatrąbić w takiej sytuacji – policja od razu wlepi ci mandat

Te pytania były stosunkowo proste. Myślę, że znalazłbym podobne zestawienie w internecie w przeciągu jakichś 2 minut. Natomiast możliwości sztucznej inteligencji są tak naprawdę nieograniczone. Odpowiada nam rzeczowo, z sensem. Naprawdę warto się w taki sposób „pobawić” i zobaczyć, sprawdzić, co już teraz potrafi AI.

Przeczytaj również