Paczkomaty zrewolucjonizowały rynek
Historia najpopularniejszej aktualnie firmy z paczkomatami sięga 2006 roku. W 2009 roku uruchomiono z kolei pierwszy paczkomat. Już w czerwcu 2022 roku było tych paczkomatów prawie 18,5 tysiąca – oczywiście połączonych z aplikacją, z poziomu której możemy zdalnie otworzyć skrytkę. Z aplikacji, z której aktywnie korzysta teraz 9,3 miliona użytkowników a w 2022 roku firma miała dostarczyć prawie 745 milionów przesyłek. Te dane robią wrażenie. A to tylko jedna firma…
Oczywiście wkrótce inne podmioty zauważyły w tym potencjał. To bardzo wygodna opcja. Można coś sobie zamówić do paczkomatu i odebrać wtedy, kiedy tylko się nam podoba. Na przykład przy okazji robienia zakupów. Wysyłanie rzeczy pocztą nagle wydaje się… no cóż – niezbyt komfortowe. Nikt już nie chce tego robić inaczej. To sposób, który się sprawdził i który nas zachęca do korzystania ze swoich dobrodziejstw…
„Rynek paczkomatowy” porównałbym chyba do rynku nawigacji. Czy ktoś wyobraża sobie teraz telefon bez nawigacji? Bez aplikacji z mapami, która wskaże nam którędy dojechać do celu? Czy ktoś w ogóle zastanawia się, jak byśmy sobie poradzili bez takich aplikacji w telefonie? Jazda z mapą w ręku? Osobne urządzenia do nawigacji? Jasne – pewnie by się dało. Oczywiście, że tak. Pytanie brzmi, co jest wygodniejsze i co ludzie chętniej wybiorą? Aplikacja w telefonie to najprostsza i najbardziej oczywista kwestia.
To znak czasu
Nasz świat się zmienia. Tak samo paczkomaty, jak i nawigacja w telefonie, są tego doskonałymi przykładami. Człowiek chce zrobić wszystko sprawnie, szybko, wygodnie – najlepiej z poziomu własnego telefonu. Nikomu nie chce się ruszać i załatwiać wszystkiego w urzędach. Jeśli tylko mamy taką opcję, wolimy wszystko załatwić online. Bez zbędnego marnowania czasu, procedur i tak dalej. Zresztą dalszy rozwój też jest nieunikniony. Nie mamy pojęcia, z jakich technologii będziemy mogli korzystać za 15 lat.
Zresztą tak samo, jak 15 lat temu nie mieliśmy pojęcia o tym, jakie technologie będą dostępne dzisiaj. Komputery w każdym domu, telefony z nieograniczonym dostępem do internetu niemal w każdym miejscu, telewizja i różnego rodzaju transmisje oglądane nie na telewizorze, a w telefonie. Całkowita automatyzacja, aplikacje, paczkomaty, telefony, które potrafią niemal wszystko. A z rozwijającym się w zastraszającym tempie AI możemy się spodziewać tego, że wkrótce nasze możliwości i technologia znów się zmienią.
Czy to koniec?
Co do tytułu tego artykułu… nie – oczywiście, że paczkomatom nic nie grozi. Ale pomyślcie sobie chociaż na moment – jak absurdalnie to teraz brzmi? Tego typu funkcjonalności czeka wyłącznie rozwój. Chociaż założę się, że czytając ten tytuł wielu z was się zmartwiło – być może nawet przestraszyło. I niech to zaświadczy o tym, jak ważne są w naszym życiu nowoczesne technologie. Tak ważne, że niemal nie wyobrażamy sobie bez nich życia.